Taliban, kadınların spor salonlarında ve parklarda bulunmasını yasakladı
Geçtiğimiz yaz Afganistan'ı yıllar sonra tekrar işgal eden Taliban yönetimi kadınlar üzerinde kurduğu baskıyı arttırıyor. Bu sefer sıra parklar ve spor salonlarında.

Taliban yetkilileri, bundan böyle Afganistan’da kadınların lunaparklara girmesini yasakladı. Aynı zamanda yerel kaynaklara göre lunaparkların yanı sıra kadınların spor salonlarını ve umumi hamamları kullanması da yasaklandı.

Taliban “Doğruya Yönlendirme ve Günahtan Uzaklaştırma” Bakanlığı Sözcüsü Mohammad Akif Mohajer geçtiğimiz günlerde “Son 15 aydır park ve spor salonlarını kadınlara kapatmamak için "her türlü çabayı" sarf ettik. Parklar için erkek ve kadın günleri olmak üzere ayrı günler belirledik. Ama ne yazık ki kanunlara uyulmadı ve kurallar çiğnendi ve parkları ve spor salonlarını kadınlara kapatmak zorunda kaldık” demişti.

TALİBAN'IN VAATLERİ HEP YALANDI

Taliban geçen yaz Kabil'i yeniden işgal etti ve “Değiştik, daha ılımlıyız” vaatlerine rağmen kız çocuklarının okumasını engelledi. Ayrıca o zamandan beri Afgan kadınlarının iş olanakları ve seyahatleri çok sınırlı hale geldi ve kıyafetlerine getirilen kısıtlamalar arttı.
Bu dönemde Afganistan'daki parklar ve spor salonları Taliban tarafından yasaklanana kadar Afgan kadınların bulunabileceği nadir kamusal alanlardan biriydi. 


Fotoğraf: Sarkhat

İlgili haberler
Afganistan’da kadınlar “İş, ekmek, özgürlük” sloga...

Afganistan'ın Taliban tarafından işgal edilmesinin birinci yıldönümü arifesinde Kadınlar Kabil'de so...

Taliban işgalinin 1. yılında Afgan kadınlar: Canla...

Afganistan Yeni Komünist Hareketi yöneticisi Maryam Haidari ve Afganistan Kadın Haber Ajansı Başkanı...

Afgan İşçi Fatima Nazeery: Ben mücadele etmekten v...

‘Göçmenler, kadınlar, işçiler kendinizi değersiz görmeyin. Siz yoksanız bu zor işler yapılamaz. Siz...