Polonya'da kürtaj seçeniği sunulmayan hamile kadın yaşamını yitirdi, kadınlar sokağa çıktı
Polonya’da hamile bir kadının hastanede septik şok ile hayatını kaybetmesinden sonra kendisine hayatını kurtarabilecek kürtaj seçeneğini sunulmadığı anlaşıldı. Kadınlar kürtaj yasasını protesto etti.

Polonya’da hamile bir kadının hastanede septik şok ile hayatını kaybetmesinin ardından doktorların kendisine hayatını kurtarabilecek kürtaj seçeneğini sunmadığı anlaşıldı. Ülkenin dört bir yanında kadınlar sokağa çıkarak kürtaj hakkı için protesto düzenledi.

Varşova'nın merkezinde bulunan Kopernik heykelinin önünde toplanan vatandaşlar, 2021'de hükümet tarafından alınan kararla kürtaja erişimin ciddi şekilde kısıtlanmasını eleştirdi.

Ellerinde "Benim bedenim benim kararım" , "Hamilelik de sağlığımız da kutsal" ve "Bir ölüm daha istemiyoruz" yazılı pankartlar taşıyan vatandaşlar, hayatını kaybeden kadınların da fotoğraflarını yanlarında getirdi.

DOROTA LALİK, HAMİLELİĞİN 5. AYINDA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

33 yaşındaki Lalik, 20 Mayıs'ta, hamileliğinin 5. ayında, şikayetleri nedeniyle Nowy Targ kasabasındaki gittiği hastanede kendisine, "bebeğin hayatta olduğu ancak susuz kaldığı" bilgisi verilmişti.

İddialara göre, doktorlar, kadına hareketsiz oturmasını ve bacaklarını yukarıda tutmasını söylemişti.

Lalik, 24 Mayıs'ta hastanede hayatını kaybetmişti. Otopsiye göre, Lalik, vücudun enfeksiyona gösterdiği tepkinin diğer organlara zarar vermesiyle sonuçlanan sepsisin son aşaması olan septik şoka yenik düşmüştü.

Polonya'da hasta hakları ombudsmanı Bartlomiej Chmielowiec, 12 Haziran'da yaptığı açıklamada, Lalik'in ölümünde hasta haklarının ihlal edildiğini belirtmişti.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
İsviçre’de yüz binlerce kadın sokağa çıktı: ‘Bizsi...

İsviçre'de yüz binlerce kadın taleplerini dile getirerek sokağa çıktı: Kadın mücadelesi sınıf mücade...

İranlı genç kadının şüpheli ölümü: Bizi ölümle kor...

İran’da polis güçlerinde çalışmayı bıraktıktan sonra Mensure Sogand isimli genç kadın şüpheli bir şe...

Hindistan'da kadın güreşçiler tacize tepki için ma...

Kadın sporculara cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen Singh’ı protestoda kadın güreşçiler gözaltına...