Norveç’te 10 bin kişi 8 Mart etkinliğine katıldı: “Kadın, yaşam, özgürlük”
Norveç’te 8 Mart etkinliğinde yıllardır devam eden kürtaj sorununa, kadın sağlığına, tam ve kalıcı kadro talebine ve şiddet gibi sorunlar görünür kılındı.

Norveç’in başkenti Oslo’daki 8 Mart etkinliğine yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Oslo’daki kutlama saat 18.00'de Youngstorget alanında başladı. Havanın eksilerin altında olmasına rağmen bu yılki katılım geçen yılki katılımdan fazla oldu. Etkinlikte İran’daki kadın mücadelesine destek için Kürtçe ve Norveççe olarak "Jin, Jiyan, Azadi – Kvinne- Liv -Frihet” sloganı, ana slogan olarak belirlendi. Etkinlikte belirlenen sloganların pankartları, dövizler ve sendikaların bayrakları taşındı.

Youngstorget'de ana etkinliğin yapıldığı sırada meclis önündeki Eidsvoll alanında da “Inkludierende Feminisme” adlı feminist gurup tarafından alternatif bir etkinlik düzenledi. Buradaki etkinliğe ise yaklaşık 500 kişi katıldı.

Youngstorget alanındaki Etkinlikte Fagforbundet sendikasından Berit Tevik, Oslo Kürt Demokratik Toplum Merkezi’nden Helen Akrei, Norveç Kadın Hijyen Derneğinden Aurora Eck Nilsen, Kadın grubu Ottar’dan Hilde Halvorsen konuşmacı olarak katıldılar.

ŞİMDİ 6 SAATLİK İŞ GÜNÜ!

Helen Akrei konuşmasında, İran’da gelişen ve tüm Kürdistan parçalarını etkileyen gelişmelere ve "Jin, Jiyan, Azadi” sloganın nasıl geliştiğine dair açıklamada bulunurken, diğer konuşmalar Norveç’te yüz yıldır devam eden kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğe karşı mücadeleden, kürtaj sorununa, kadın sağlığına, kadınlara cinsel özgürlük, tam ve kalıcı kadro talebine, kadına karşı şiddet gibi sorunları konuştular.

Kadın ve erkekler arasındaki eşitsizliğin örneğin, “Kadınların hâlâ erkeklerden daha az çalıştığı, kadınlar erkeklerden daha az kazandığı, kadınların erkeklerden daha az sermayesi olduğu, kadınlar erkeklerden daha az emekli maaşı aldığı, kadınlar ücretsiz bakım konusunda erkeklerden daha fazla sorumluluk aldığı, kadınlar hâlâ erkeklerden daha fazla gönülsüzce yarım gün olarak çalıştığı, kadınların genellikle erkeklere oranla daha az yönetici pozisyonlarında bulunduğunu” belirtildi.

Oslo 8 Mart komitesi tarafından belirlenen, “Kürtaj kadının tercihidir, kurulları kaldırın”, “Kadınlar kuluçka makinesi değildir, taşıyıcı anneliğe hayır”, “Şimdi 6 saatlik iş günü”, “İşçilerin mücadelesi, kadınların mücadelesi”, “Artık tam ve kalıcı kadrolu iş”, “Pahalılık en çok kadınlar etkileniyor”, “Şiddete maruz kalan mülteci kadınları koruyun” gibi sloganlar defalarca kitle tarafından tekrarlandı.

Fotoğraf: Mahmut Algünerhan/Evrensel

İlgili haberler
Fransa'da 8 Mart'ta kadınların talepleri, emekçile...

Fransa’da gerçekleşen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingleri ve eylemleri emekçilerin ve emekl...

İranlı kadınlar 8 Mart'ta sokakta: 'Kadın, yaşam,...

İran'da sabah saatlerinden itibaren pek çok ilde kadınlar sokağa çıktı.

Yunanistan’da 8 Mart genel grevle birleşti

Yunanistan’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü protestolarıyla birleşen genel grev ve eylemler saba...