NONI B’deki kadın işçilerin tuvalete gitmeye vakitleri yok!
Kadın moda perakendecisi Noni B grubu, personelin tuvalet molası olmaması da dahil olmak üzere ağır çalışma koşullarıyla suçlanıyor.

Dünyanın ileri gelen kadın moda perakendecisi NONI B şirketinde, kadın işçilerin tuvalet molasının dahi olmadığı ortaya çıktı. Şirket ise bu iddiaya karşı “Personelin refahı çok önemli” diyor.

Genel Merkezi Avustralya’da olan NONI B grubuna mensup Rockmans, Millers ve Rivers çalışanları, bağlı olduklara sendikaya tuvalet molasının olmaması üzerine şikayete gittiler. İşçiler idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli hastalıklara maruz kaldıklarını ifade ettiler. Hatta işçilerden bir tanesi paspas kovasını tuvalet olarak kullanmak zorunda kaldığını söyledi. Mağaza, Dağıtımcı ve Müttefik Çalışanları Derneği (SDA), şirketin bu çalışma koşulları nedeniyle işçilerin sağlık ve güvenlik sorunları yaşadığını kaydetti. Bu sorunların yanı sıra, yarı zamanlı çalışan işçilerin çalışma saatlerinde kesintilerin yapıldığı ve gerçekçi olmayan satış hedefleriyle işçiler üzerindeki baskının arttığına dikkat çekildi. Bu haber sonrasında NONI B grubundan yayımlanan bir bildiride ise tüm işçilerin refah ve sağlık koşullarının çok önemli olduğu söylendi ancak işçilerin aktardıkları tam tersi bir duruma işaret ediyor.

İlgili haberler
GÜNÜN VİDEOSU: Tekstil işçisi Halima Bangladeş’tek...

Büyük tekstil tekellerinin fabrikalarının bulunduğu Bangladeş’te özellikle kadınlar açısından sömürü...

Modanın ‘insan bedeli’ni gözler önüne seren günlük...

Kamboçya, Hindistan ve Bangladeş’te 500’den daha fazla kadın işçiyle yapılan araştırma, işçilerin ai...

GÜNÜN BELGESELİ: The True Cost (Gerçek Bedel)

Bu belgeselde moda endüstrisinin her alanından bir kesit izleyeceksiniz.