Mahsa (Jina) Amini’nin ailesi ölüm yıl dönümü için çağrı yaptı
Mahsa Amini'nin ölüm yıl dönümüne günler kala, Amini’nin annesi Mojgan Eftekhari paylaşımda bulundu: ‘Herkes başlattığın yolculuğunun sonunu sabırsızlıkla bekliyor’

İran’da ahlak polisi tarafından öldürülen ve ardından tüm ülkede ayaklanmalara neden olan Mahsa (Jina) Amini’nin ölüm yıl dönümüne haftalar kaldı.

16 Eylül 2022’de Tahran’da “İslami değerlere göre giyinmeme” gerekçe göste ahlak polisi tarafından göz altına alınan ve başından aldığı darbe sonucu hayatını kaybeden Mahsa (Jina) Amini’nin annesi Mojgan Eftekhari duygularını şu ifadelerle sosyal medya hesabından dile getirdi: "Kalbimin ve ruhumun Jina'sı, gittiğinden bu yana nerdeyse bir yıl geçti. Ayrılığın hüznü ve seni görmenin hasretiyle, her an cehennem gibi geçti. Herkes başlattığın yolculuğunun sonunu sabırsızlıkla bekliyor ve ben neşeli ve hayat dolu yüzünle kapıdan girmeni, sıcak sesinin yankısı ve saçlarının kokusunun bu evi yeniden doldurmasını her gün bekliyorum”

Geçtiğimiz günlerde ise Mahsa (Jina) Amini’nin ailesi Jina’nın ölüm yıldönümü dolayısıyla bir çağrı mesaj yayınlayarak ülkede özgürlük için mücadele eden herkesi Jina’nın mezarı başında toplanmaya çağırdı: “Şimdi, aradan geçen bir yılın ardından ülkede özgürlük için mücadele eden tüm insanlardan bu korkunç ve affedilmez cinayetin yıldönümünde bir araya gelerek zulme karşı tekrar ses yükseltmeye çağırıyoruz. Jina’yı ve özgürlük yolunda hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz.”

Fotoğraf: Mojgan Eftekhari Sosyal medya hesabından

İlgili haberler
'Mahsa Amini isyanı zihinleri değiştirmeyi de amaç...

İranlı bir kadın olan M.F., Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürüldükten sonra İran'da başl...

İran'da başörtü takmayı reddeden Sepideh'in duruşm...

İran’da Sepideh Qolian, hakkında açılan davanın duruşmasına başını örterek katılmayı reddettiği için...

İranlı genç kadının şüpheli ölümü: Bizi ölümle kor...

İran’da polis güçlerinde çalışmayı bıraktıktan sonra Mensure Sogand isimli genç kadın şüpheli bir şe...