Lego, oyuncaklarda cinsiyet ayrımlarını kaldıracağını duyurdu
Oyuncak markası Lego, gerçekleştirdikleri küresel bir anketin sonuçlarına dayanarak oyuncaklarından cinsiyet kalıplarının kaldırılacağını açıkladı.

Lego, oyuncaklarını cinsiyet klişelerinden arındıracağını, artık hiçbir ürününü “kızlar için uygun” veya “erkekler için uygun” olarak etiketlemeyeceğini duyurdu. Müşteriler, firmanın web sitesinde artık satın almak istedikleri oyuncakları cinsiyete göre filtreleyemeyecek, bunun yerine yaşa, ilgi veya konu alanlarına göre ürün arayabilecek.

Bunun nedeni, şirket tarafından yaptırılan ve çocukların oyuna ve mesleklere yönelik tutumlarının hâlâ cinsiyet kalıp yargıları ile karakterize edildiğini gösteren bir araştırma. Kızların büyük bir özgüvenle her türlü oyun ve yaratıcı aktiviteye yöneldiğini, ancak yaşlandıkça, toplumdaki kökleşmiş cinsiyet klişelerinin onları yaratıcılıktan alıkoyduğunu gösteren araştırma erkek çocukların yüzde 71'inin “kızlar için uygun oyuncaklar” ile oynamaları halinde kendileriyle alay edilebileceğinden endişelendiğini ortaya koydu. Çocukların ebeveynleri de aynı endişeyi taşıyor.

Araştırma, Çin, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Polonya, Rusya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nden 6-14 yaşları arasındaki yaklaşık 7.000 çocuk ve ebeveynleri arasında yapıldı.

Fotoğraf: Pixabay

İlgili haberler
Kız çocukları için cinsiyetçi izleri aşan bir kita...

Amerikalı Psikolog Stephanie Tabashneck hazırladığı boyama kitabıyla kız ve oğlan çocuklarına yöneli...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuğunuzu cinsiyetçilikten uzak tu...

Kız çocuğunuz mu var, erkek çocuğunuz mu? Peki onlarla ilişkiniz gerçekten de cinsiyetçi geleneklerd...

GÜNÜN KADINI: Bilim dünyasındaki cinsiyetçiliğe gö...

Kariyerinin her anında cinsiyet ayrımcılığı ile savaşan Rubin, başarılı bir gökbilimci olmasının yan...