Katolik kilisesinde istismar skandalı bir belgeselle ortaya çıktı
Belçika'da bir devlet kanalında yayınlanan belgesel sonrası halk, olayın tüm detaylarının soruşturulmasını ve senelerce süren istismarın üzerinin nasıl örtüldüğünün ortaya çıkarılmasını talep ediyor.

Belçika’da yayın yapan devlet televizyonu VRT, Flaman bölgesindeki Katolik Kilisesinde din adamlarının istismarına maruz bırakılan çocukların ve akrabalarının ifadelerinden oluşan “Godvergeten” (Tanrının Unuttuğu) isimli dört bölümlük bir belgesel yayınladı. 

SENELERCE İSTİSMARA GÖZ YUMULDU

VRT Radyo’ya konuk olan Anvers Piskoposu Johan Bonny, "Bunca yıldır hiçbir şey yapmadığımız izleniminin artık yaratıldığı gerçeğiyle ilgili zorluk çekiyorum" dedi. Belgeselin tamamı yayınladıktan sonra Bonny, katıldığı bir talk showda geçmişte yaşanan istismar vakalarının çözülmemesinin kendilerinden önceki nesil olduğunu düşündüğünü söyledi. Bonny katıldığı programda, kendisi de bir piskopos olan Roger Vangheluwe'nin yeğenini "amcasının tacizine karşı bir yıl daha sessiz kalmaya" ikna etmeye çalışan dönemin eski Kardinal Godfried Danneels'ten liderlik vasfı olmayan bir kardinal olarak bahsetti. Hala piskoposluk görevini sürdüren Vangheluwe’nin ise daha önce görevden istifa etmesini istediklerini ancak bu sürecin kendiliğinden olmadığını belirten Bonny, Roma’nın adım atması gerektiğini ancak Roma’dan herhangi bir yanıt alamadıklarını ve bu yüzden kızgın olduklarını ifade etti. 

İSTİSMARIN ÜSTÜNÜN NASIL ÖRTÜLDÜĞÜ ARAŞTIRILSIN!

Cumhuriyet’in hazırladığı habere göre belgesel bölgede şok etkisi yaratırken birçok kişi Kilise ile bağlarını kopartmak için vaftiz kayıtlarını sildirmeye girişti. Halk Federal Parlamento’nun bu olayın tüm detaylarını soruşturmasını ve senelerce süren istismarın üzerinin nasıl örtüldüğü ve nasıl finanse edildiğinin açığa çıkarılmasını talep ediyor.

Başbakan Alexander de Croo’nun da katılım gösterdiği meclis oturumunda konu gündeme getirildi. De Croo, Kiliseye “"suçu samimi şekilde kabul etme" çağrısı yaptı. Soruşturma komitesi kurulmasını desteklediğini belirten Croo, Kilise'nin vergilerle finanse edilmesi konusunun da araştırılması gerektiğini söyledi. De Croo, Bonny'nin kendisine yargı ve polisle tam işbirliği sözü verdiğini aktararak, "Hukuk devletinde hiçbir kurum hukukun üstünde olamaz" ifadesini kullandı.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Katolik Kilisesi’nde 3677 cinsel ist...

Almanya’da, Katolik kiliselerinde, 1946 ile 2014 yılları arasında 3677 cinsel istismar olayı yaşandı...

Fransa’da Katolik Kiliselerinde 70 yılda 216 bin ç...

CIASE, Fransa’da Katolik Kilisesi’ne bağlı kurumlarda 70 yıldır gerçekleşen cinsel istismarı raporla...

‘Tarikat şeyhi kızımı istismar eden erkeği affetme...

Esenyalı’dan iki kız çocuğunun yaşadığı örnek tarikat eliyle çocukların hayatlarının nasıl da karart...