KAMBOÇYA: 724 tekstil işçisi kadın işten atıldı
Koronavirüs salgını sürecinde işçi kadınlar dünyanın dört bir yanında işsizlikle, kötü muameleyle, açlık tehdidiyle karşı karşıya. Patronların işçilere ‘virüs taşıyıcısı’ muamelesi yapması da cabası!

Koronavirüs salgını Kamboçyalı kadın işçileri vurmaya devam ediyor. 13 Haziran’da Youli International adlı konfeksiyon şirketi, kendi bünyesinde çalışan 11’i hamile olmak üzere 724 kadın işçiyi işten attı. Çinli şirketin haziran ayı sonuna kadar işten çıkardığı işçi sayısı toplamda 2 bini buldu. Atılan işçilerin çoğu kadın ve bu işten çıkarılma hali kadınların ev ekonomilerini ve çocuk bakımını da etkiliyor. Kadınlar şirketin bulunduğu Shandong Sunshell (Svay Rieng) Özel Ekonomik Bölgesi’nin girişinde işten atılmalarına karşı eylem yaptılar. 

Uluslararası sendika konfederasyonu IndustriALL bölge sekreteri Annie Adviento, Youli şirketine iş akdini feshettiği tüm işçileri işe geri alma çağrısı yaptı. Adviento, işyerinde kadına yönelik şiddetin asla kabul edilemeyeceğini, bunu yapanlara ise derhal polis raporu tutulması gerektiğini söyledi. Toplu İşçi Hareketi Birliği (CUMW) başkanı Pav Sina ise şunları aktarıyor: “Kadın işçilerin kollarını büktüler, birkaç kez onları tekmelediler ve onlara giysi parçaları fırlattılar. Bu şiddet içeren ve aşağılayıcı eylem durdurulmalıdır. Üyelerimiz sadece sendikalı oldukları için fabrika yönetimi tarafından bastırıldı, sindirildi ve ayrımcılığa uğradılar. Şirket, fabrikadaki sendikal hareketi yok etmeye çalışıyor. 724 işçiyi işten çıkarıyor ve şimdi yerlerine yeni işçi alıyor.” Sina, şirket hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi. Bölgede bulunan birçok şirketin pandemiyi bahane ederek sendikalardan kurtulmaya çalıştığını ifade etti.

İlgili haberler
Bira devi Carlsberg Kamboçyalı kadın işçilere nele...

Kamboçya’da bira tanıtımında çalışan kadın işçiler uzayan iş saatleri ve ödenmeyen ücretleri için gr...

HİNDİSTAN: Pandemide Karnakata tekstil işçilerinin...

Koronavirüs salgını sürecinde işçi kadınlar dünyanın dört bir yanında işsizlikle, kötü muameleyle, a...

GÜNÜN DİKKATİ: Hindistan'da her 15 dakikada bir ka...

Hindistan'da her 15 dakikada bir kadının tecavüze uğradığı ihbarı yaptığı açıklandı. Hükümet tarafın...