İsviçre halkının neredeyse üçte ikisi eşcinsel evliliğin yasal olması için "evet" oyu verdi
İsviçre'de eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasal düzenleme için bugün düzenlenen referandum yüzde 64 "evet" oyuyla sonuçlandı.

Bugün saat 12.00'de seçim lokallerinin kapanmasından kısa süre sonra sanal alemi gül ve gökkuşakları kapladı. Herkes için evlilik konusunda yapılan halk oylamasında sonucun evet çıkacağı bekleniyordu. Halkın yüzde 64'ü referandumda "evet" dedi. Sonuç sadece büyük şehirlerle sınırlı değil kırsal kesimde de aynıydı.
Glarus veya Nidwalden gibi kırsal kantonlarda yüzde 60'dan fazla kişi "evet" oyu verdi. Muhafazakar İsviçre Halk Partisi'nin (SVP) kalelerinde bile, nüfusun çoğunluğu "hayır" oyu çağrısına yanıt vermedi.

Şimdiye kadar, İsviçre'deki gey ve lezbiyenlerin sadece evliliğe benzer ancak yasal olarak eşit olmayan kayıtlı bir birlikteliğe sahip olmalarına izin verildi. 2007'de uygulamaya sokulmasından bu yana, her yıl ortalama 700 çift birlikteliklerini kaydettirdi. Gelecekte evli gey ve lezbiyenler de İsviçre'de evlat edinebilecekler ve vatandaşlığa kabul gibi diğer birçok süreçte eşit muamele görecekler.

Yalnızca kayıtlı bir ortaklığın mümkün olduğu İtalya dışında, herkes için evliliği tanıyan son Batı Avrupa ülkesi İsviçre oldu.

Halk oylaması sonucuyla: Her iki eş de anne olarak kabul edilebilecek. Başka hiçbir Avrupa ülkesinde, özellikle referandumda, daha büyük çoğunluğa sahip herkes için evlilik kararı alınmamış olması "evet" taraftarlarını özellikle sevindirdi.

Sosyal Demokrat Jacqueline Badran Twitter'da bu sonucun gökten zembille inmediğini söyledi ve onlarca yıldır ayrımcılığa karşı mücadele eden LGBTİ topluluğuna teşekkür etti.

Fotoğraf: Ian Taylor/Unsplash (Arşiv)

İlgili haberler
İsviçre’de binler kadınların emeklilik yaşının art...

Cumartesi günü İsviçre'nin başkenti Bern'de binlerce kişi federal hükümetin, kadınların emeklilik ya...

İsviçreli kadınların 170 yıllık mücadelesi*

7 Şubat 2021, İsviçreli kadınların seçme hakkının 50. yılı. Kadınların 170 yıllık mücadelesiyle elde...

Kuzey İrlanda’da eşcinsel evlilik ve kürtaj yasall...

Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’da, eşcinsel evlilik ve kürtaj hakkı yasallaştı.