İspanya’da ev işçisi kadınlar haklarının peşinde
İspanya’da ev işlerinde çalışan yaklaşık 601 bin işçinin 528 bini kadın. Ev işçisi olarak çalışan kadınların ise üçte birinin sosyal güvencesi var. Ev işçilerinin büyük çoğunluğunun göçmen kadınlar.

İspanya’da yaşayan Latin Amerikalı ev işçisi kadınlar Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 2011 yılında hazırladığı ve ev işçilerinin haklarını güvence altına alan Ev İşçileri için İnsana Yakışır İş Sözleşmesi’nin imzalanması için harekete geçtiler.

22 Temmuz’da İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yaptığı bir konuşmada, İspanya’daki ev işçisi kadınların sosyal güvenlik ve diğer haklara erişmesine olanak sağlayacak böylesi bir sözleşmenin onaylanması gerektiğini söylemişti. Ulusal İstatistik Enstitüsüne (INE) göre şu anda İspanya’da ev işlerinde çalışan yaklaşık 601 bin işçinin 528 bini kadın. Ev işçisi olarak çalışan kadınların ise yalnızca üçte birinin sosyal güvencesi var. Ev işçisi kadınların büyük çoğunluğunun göçmen kadınlardan oluşması, aynı zamanda göçmen yasalarında da değişiklik yapılması talebini beraberinde getiriyor. Kalıcı ikamet başvurusu için 3 yıl beklemesi şart koşulan işçiler İspanyol Göçmenlik Yasası’nın yeniden yapılandırılmasını talep ediyorlar. Çünkü bu şart, göçmen işçilerin 3 yıl boyunca sınırdışı edilmemek için her türlü kötü çalışma ve yaşam koşuluna boyun eğmek zorunda kalmasını da beraberinde getiriyor.

İlgili haberler
Ev işçisi kadınlar: Görünmesek de varız, hayalleri...

Evdeki her işi, yemeği, ütüyü, bulaşığı aklınıza ne gelirse yapan, emeğiyle var olan ama görünmeyen...

İspanyalı işçi kadınların zengin patronlara karşı...

İspanya’da dünyanın en zengin patronu olan Bershka patronuna karşı ilk kez greve çıkan kadınlar tale...

Otobüs yolculuğunda konuştuğumuz ev işçisi kadınla...

Felç olma riskine karşı çalışma, mezarda emeklilik, ağır çalışma koşulları, stres, ekonomik kriz......