İskoçya ücretsiz regl ve hijyen ürünleri sunan ilk ülke oldu
Pazartesi günü itibariyle regl hijyen ürünleri yasası İskoçya'da yürürlüğe girdi. Eğitim mecralarında ve kamu binalarında tüm kadınlara ücretsiz ped temin edileceği zorunlu oldu.

Pazartesi gününden itibaren, İskoçya'daki yerel yönetimler ve eğitim kurumları, yasal olarak regl ürünlerini ihtiyacı olan tüm kadınlara ücretsiz olarak ulaştırmak zorunda. İskoçya'nın Birinci Bakanı Nicola Sturgeon, bu yasayı "kadınlar için önemli bir politika" olarak nitelendirdi.

Kadınlara ücretsiz hijyenik ürünler sağlamak için 2018'de ülke çapında kampanya başlatarak yasanın temellerini atan İskoç İşçi Partisi'nin sağlık sözcüsü Monica Lennon, bu yasanın regl olan tüm kadınların yaşamı için büyük farklılık olacağını belirtti.

İskoç Parlamentosu, Kasım 2020'de Regl Ürünlerinin Ücretsiz Temini Yasasını kabul ederek değişikliği oybirliğiyle kabul etti. Bu yasa, kamu binalarında regl ürünlerine ücretsiz erişimi kadınlar için yasal bir hak olarak ilan etti.


YENİ YASA NELERİ İÇERİYOR?
Bu yasaya göre,
◾ yerel yönetimler ve eğitim kurumları, regl ürünlerini ihtiyacı olan tüm kadınlara ücretsiz olarak sunmakla yasal olarak yükümlü.
◾ Ücretsiz ürünler sağlamanın yanı sıra hükümet, işverenler için regl sağlığı eğitimi web sitesi için fon sağlayacak, okullara sağlanan regl sağlığı eğitim kaynaklarını geliştirecek.
◾ Kadınlar, hijyen ürünlerine ulaşmak için İskoç Hükümeti destekli “Hey Girls” kuruluşu tarafından başlatılan “Pick up My Period” mobil uygulamasını kullanarak en yakın ücretsiz hijyen ürünleri toplama noktasını bulabilirler.

İlgili haberler
Regl tabusuna karşı ‘Hadi Konuşalım’

Konuşmamız Gerek Derneği Kurucuları Bahar Aldanmaz Fidan ve İlayda Eskitaşçıoğlu’nun Ayrıntı Yayınla...

Avrupa’da bir ilk| İspanya 3 günlük regl iznini yü...

İspanya hükümetinin onayladığı taslağa göre, kadınlar 3 gün regl izni alabilecek. Bu uygulama ile İs...

Regl iznini kazanan işçiler: Her alanda dile getir...

Regl izin hakkını verdikleri mücadele ile kazanan işçilerle ve Kadın Komisyonu’ndan Zeynep Zarıçlar...