İran'da eylemlerin 50. günü: Halkın rejime öfkesi dinmiyor!
Halkın "Hamaney'e ölüm, Humeyni'ye lanet" sloganıyla dile getirdiği rejime yönelik öfkesi her geçen gün artıyor. 50. gününe giren protestolarda 48’i çocuk 324 kişi yaşamını yitirdi.

İran’da Mahsa (Jina) Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesine karşı 50 gündür halk sokakta. Geçtiğimiz hafta ülke çapındaki protestolarda öldürülenlerin anısına farklı eyaletlerde halk yine sokaktaydı. Farklı şehirlerde İran rejimine karşı hareketin başlangıcından bu yana görülmüş en kitlesel sokağa çıkmalara geçtiğimiz hafta şahit olduk.

HALK GÜVENLİK GÜÇLERİNİN SİLAHINI ELE GEÇİRDİ

Ülke çapındaki hareketin daha kitlesel hale gelmesiyle birlikte binlerce kişi Kerec, Arak, Foladşahr, İsfahan ve Amol şehirlerinde polis tarafından öldürülen Hadis Najafi, Mehrshad Shahidi, Mahsa Mogoi, Javad Haydari ve Ghazaleh Chalabi’yi anma törenine katıldı.

Hadis Najafi’nin öldürülmesinin 40. günü nedeniyle düzenlenen anma töreni binlerce kişinin katılmasıyla “Kadın, yaşam, özgürlük”, “İslam cumhuriyeti istemiyoruz”, “Diktatöre ölüm” sloganları atıldı. Protestoların boyutu Kerec ilinde o kadar büyüktü ki protestocular bazı yerlerde güvenlik güçlerinin silahını ele geçirdi ve hükümet yaralanan güvenlik güçlerini taşımak için helikopter kullanmak zorunda kaldı. İran hükümetine bağlı Kuds Haber Merkezi bir güvenlik gücünün öldüğünü ve 5 memurun yaralandığını bildirdi. Bu haber ajansı yaralılardan 2’sinin durumunun kritik olduğunu yazdı. Halk ayrıca Tahran, Kirman, Sanandaj, Karaj, Rasht, Şiraz, Bandar Anzali, Amol, Kirmanshah, İsfahan, Qazvin, Arak, Çalus, Tebriz vb. şehirlerde bir araya gelerek İran rejimine karşı slogan attı.

BAŞKENTTE HAREKETLİLİK ARTIYOR

Özellikle başkent Tahran’ın farklı mahalleleri ve sitelerinde halk ateş yakarak bir araya geldi. Geçtiğimiz hafta Tahran’ın Çitger ve Ekbatan Sitelerinde binalarda yaşayanların site bahçelerinde bir araya gelmesi ve sokaklara doğru yürüyüş yapması dikkat çekmişti. İran rejiminin güvenlik güçleri ise bu sitelerde bulunan evleri basarak halkın evinde bulunan eşyaları kırmış ve evleri dağıtmıştı. Çitger ve Ekbatan daha çok orta sınıfın yaşadığı siteler olarak biliniyor. Tahran’da eylemlere katılan orta sınıf ve yoksul mahallelerin sayısının artmasıyla birlikte “Hamenei’ye ölüm, Humeyni’ye lanet” sloganı dikkat çekti.

‘UZLAŞMAYACAĞIZ’

Qazvin ilinde Javad Heyderi’nin öldürülmesinin 40. günü nedeniyle düzenlenen anma törenine binlerce kişi katıldı. İran’ın Eski Generali Kasım Süleymani’nin fotoğraflarını billboardlarda yakan halk, İran güvenlik güçlerini hedef göstererek “Besici, Sipahi sen bizim IŞİD’imizsin”,”Bu kadar canı uzlaşmak için vermedik” sloganları attı. Anma törenine İran rejimi tarafından idam edilen Milli Sporcu Navid Afkari’nin ailesinin katılması büyük ilgi gördü.

HAMENEY’İN BİLLBOARDUNA EL BOMBASI ATILDI

İsfahan’ın FuladŞehr şehrinde halk Mahsa Mogoi’nin öldürülmesinin 40. günü nedeniyle bir araya geldi. Evrensel’e ulaşan videolarda halkın Fuladşehr’de Hamaney’in billboarduna el bombası atıp yaktığı gözüküyor. Yoğun katılımla gerçekleşen anmaya güvenlik güçleri saldırdı, halk taşlarla cevap verdi. Mahsa Mogoi’nin mezarına yürüyen halk “Kız kardeşimi öldürenleri öldüreceğim” sloganı attı.

‘BU LEKE SİLİNMEZ’

Halkın “Bu protesto değil devrimdir” sloganıyla sokağa çıkmasından bu yana altı haftadan fazla bir süredir sokak protestolarıyla birlikte öğrencilerin ders boykotları ve eylemleri devam ediyor. Öğretmenler Konseyi Koordinasyon Kurulundan yapılan açıklamada, 4 Kasım Öğrenci Günü törenlerinin yapılması işkence görmüş ve öldürülen onlarca öğrencinin üstünün örtbas edilmesine neden olacağını bu nedenle törenle değil eylem ve grevle bugünü geçirmek gerektiği vurgulandı. Bu konsey, öğrencilere doğrudan ateş açılmasının ve İran’da sayısız kişinin acımasızca tutuklanmasının rejimin “ahlaksızlığını” gösterdiğini belirtti ve ayrıca bu konsey “Masum çocukları öldürmenin utancı bu rejim için hiçbir şeyle yıkanmayacak bir lekedir” diye vurguladı.Geçtiğimiz hafta yine birçok üniversite ve lisede toplanan öğrenciler İran rejimine karşı sloganlarla kampüslerde, sokaklarda buluştular.

İŞÇİ GREVLERİ DEVAM EDİYOR

Petrol fabrikaları, şeker, çelik, gıda gibi fabrikalardan işçilerin grevi devam ediyor. Asaluye petrol fabrikalarının farklı bölümlerinden işçilerin greve katılması ise sürüyor. Son olarak 3 Kasım’da Bu fabrikanın temizlik bölümünde görevli olan işçilerin iş durdurması gündem olmuştu.

48’İ ÇOCUK 324 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

İran’da 50 gündür süren protestolarda 213 şehirde 48’i çocuk olmak üzere 324 kişi polisin açtığı ateş nedeniyle yaşamını yitirdi. Ancak yerel kaynaklar bu rakamın 400’den fazla olduğunu belirtiyor. 

İlgili haberler
İran’da genç kadınlar özgürlüğün dersini veriyor:...

29 yaşındaki İranlı H., Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından İran’da yaşa...

İran’da protestolar ikinci ayında: Öfke büyüyor!

İran'da halkın öfkesi gün geçtikçe büyüyor. ‘Ordu ve şeriat hükümeti her ölümün sorumlusu’ bu hafta...

İranlı Laleh: ‘40 günde 35 çocuk polis tarafından...

İran’da 40 gündür süren mücadelenin önemli bir kısmını liseli çocuklar ve gençler sırtlıyor. İranlı...