İngiltere'de Noel'de aile içi şiddet artıyor
Noel döneminde kadınların ev içi şiddete maruz kalma sayıları artıyor ve maliyet krizi nedeniyle yardım hatlarına yapılan çağrılar, pandemi öncesi seviyelerin hala üzerinde seyrediyor.

İngiltere'nin önde gelen destek servisi olan Refuge, 2023 yılında ulusal ev içi şiddet yardım hattına yapılan çağrıların ve iletişimlerin, pandemi öncesinden çok daha yüksek olduğunu belirtti. Refuge Mart 2023 bitiminde gelen 171,490 çağrı olduğunu açıkladı.

Dernek, her zaman ev içi şiddet olaylarının daha fazla olduğu bir dönem olan Noel'de, özellikle sosyal izolasyon ve artan yaşam maliyetleri gibi belirli zorluklarla birlikte şiddetin yükseldiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Refuge’dan Sarah Berry-Valentine, "Refuge'ın ulusal ev içi şiddet yardım hattına olan talep, Nisan 2020 ile Şubat 2021 arasında yüzde 61 gibi şaşırtıcı bir artış gösterdi ve Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan son veriler, bu talebin endişe verici derecede yüksek kaldığını, hala pandemi öncesi seviyeleri aştığını gösteriyor" dedi.

EKONOMİK ZORLUKLAR AİLE İÇİ ŞİDDETİ ARTTIRIYOR

Yaşanan maliyet krizi, ev içi şiddetin etkisini kötüleştiren zorluklar yaratıyor. Refuge'daki saha personeli, maliyet krizinin, ekonomik istismarı olanaklı kıldığını veya yoğunlaştırdığını bildirdi. "Yıkıcı bir şekilde artan yaşam maliyeti, birçok şiddet mağdurunun şiddeti uygulayan kişiyle kalmak zorunda kaldığı veya evsizlik ve sefalete karşı karşıya kaldığı bir konumda olduğu anlamına geliyor."

Women’s Aid, genellikle tatilin hemen ardından şiddet vakalarında %15'lik artışı beklediğini söyledi. Women’s Aid’in araştırma başkanı Sarah Davidge, bu durum "kadınların potansiyel olarak hayati tehlike arz eden bir durumda kalmaya zorlandığını gösteriyor" dedi. "Dahası, birçok hizmet kısıtlı saatlerle çalıştığından, birçok kişi ihtiyaç duydukları yardıma ulaşmada zorluk yaşıyor," diye ekledi Davidge.

Aile hukuku alanında uzmanlaşmış bir hukuk firması olan Slater Heelis, zaten yıllık ev içi şiddet çağrılarındaki artışı gördüğünü, şiddet vakalarında geçen yıla göre tahmini %20 ve 2019'a göre %30 artış olduğunu belirtti.

Firmanın ortağı Vicki McLynn, "Devam eden yaşam maliyeti krizi, şüphesiz ki zaten stresli olan yılın bu zamanında daha da büyük bir çağrı patlamasına neden oluyor, ev içi şiddet durumlarda bize gelen çağrılar normalden daha da fazla arttı," dedi. McLynn, "Bu zamanlarda genellikle finansal zorluklar gerçek bir stres kaynağı haline gelir ve bu yıl, zaten günlük yaşam maliyetiyle başa çıkmakta zorlanan birçok insanın Noel'de daha fazla borca giriyor." diye ekledi.

Kaynak: The Guardian
Çeviri: Ekmek ve Gül
Fotoğraf: Freepik


İlgili haberler
İngiltere'de çocuklar kendilerini istismar eden ba...

Aile mahkemeleri, çocukları kendilerini istismar eden babalarıyla görüşmeye zorluyor. Dr. Elizabeth...

İngiltere’de ev içi şiddet artıyor, dosyalar yargı...

İngiltere’de ev içi şiddet şikayetleri artıyor ama bu şikayetler hakkında açılan davaların oranı 6 a...

İngiltere’de 'tampon vergisi' kürtaj karşıtlarına...

İngiltere'de kadınların regl döneminde kullandıkları ürünlerden 'lüks vergisi' alınması ciddi bir ta...