Seçim 2023
Frankfurt Göçmen Kadınlar Birliği Festivali: Eşit bir yaşam için sesini yükselt!
Frankfurt’ta gerçekleşen Göçmen Kadınlar Birliği Festivali’nde kadınlar ‘Kadına yönelik şiddete, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı eşit bir yaşam için sesini yükselt’ dedi.

“Kadına yönelik şiddete, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı eşit bir yaşam için sesini yükselt” sloganı ile düzenlenen Göçmen Kadınlar Birliği festivali 16 Kasım Cumartesi günü Frankfurt Saalbau Stadthall Bergen salonunda gerçekleşti. Saat 16.30'da başlayan ve gece geç saatlere kadar süren program kadınlar tarafından beğeni ile izlendi. Festivalde kadınlar hep birlikte taleplerini dile getirdiler.

KADINLAR SESLERİNİ YÜKSELTMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİ
“Ben pembeye inanıyorum. Ben gülmenin en iyi kalori yakıcı olduğuna inanıyorum. Ben öpmeye ve çok öpmeye inanıyorum. Her şeyin ters gidiyor gibi göründüğü zamanlarda güçlü olmak gerektiğine inanıyorum.” “Kadına yönelik şiddete, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı eşit bir yaşam için sesini yükselt“ başlığı ile düzenlenen Göçmen Kadınlar Birliği festivali Şahnur Yurtsever ve Çınar Işık tarafından Audrey Hepburn’un bu sözleriyle açıldı. Gülmeye, güçlü olmaya, değişmenin ve değiştirmenin gücüne inanan kadınlar imece usulü kotardıklarını festivallerine taşımak için heyecanla salonu dolduruyorlardı. Festivalin planlanmasından gerçekleşmesine dek her aşamasında, görev alan farklı şehirlerden kadınlar seslerini yükseltmek için bir aradaydı. Kuruluşundan bu yana geçen süre zarfında kadınların talep ve sorunları için mücadele etmenin, deneyimlerini birleştirmenin haklı gururuyla programın startı veriliyordu. Çalışmaların aktarıldığı kısa filmin ardından Göçmen Kadınlar Birliği Başkanı Ceyda Tutan “Alman ve diğer uluslardan kadınlarla omuz omuza, sömürüye, ırkçılığa, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddete karşı birlikte hareket ediyoruz. İşte bugün bu birliğimizi ve mücadelemizi kutlamaya geldik” sözleriyle başladığı açılış konuşmasında GKB’nin 2005 yılından bu yana değişik alanlarda sürdürdüğü çalışmasının dayanaklarını anlatıyor, ırkçılık, savaş, şiddete karşı taleplerini ifade ediyordu. Çalışma ve yaşam koşulları, ayrımcılık konularında temel taleplere değiniyor ve şöyle diyordu:

“Bugün burada ortak talep ve arzularımızı yinelemek ve birbirimizi güçlendirmek için bir araya geldik. Çünkü bu kadar çok kadının gücü umut veriyor ve cesaretlendiriyor. Eminim ki bu akşam evlerimize dönerken her birimiz dayanışma ve beraberlik duygusuyla daha da güçlenmiş olacağız. Bu gece birlikte eğlenip dans edeceğiz, güleceğiz ve 15 yıl boyunca yorulmadan, yılmadan yaptığımız işlerden gurur duyacağız. Hep beraber dünyanın değişik ülkelerinde sömürülen ve ezilen kadınlarla dayanışma içinde olacağız. Kadın hakları, eşitlik ve özgürlük için mücadeleye devam edeceğiz, çünkü hepimiz biliyoruz: ‘Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa’. Son olarak, bu geceyi mümkün kılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum; bu gecenin organizasyonu ve gerçekleştirilmesinde katkıları olan tüm kadınlara ve arkadaşlara teşekkür ediyorum. Aylardır bu gece için çalıştık ve bugün görüyoruz ki her şeyi birlikte başarabiliriz!”


KADINLAR SANATSAL ETKİNLİKLERLE DE YAKINLAŞABİLİR
Geniş bir yelpazede yürütülen çalışmalarda kültürel, sanatsal etkinliklere de özel bir önem veren GKB, kültürel çalışmalarla aynı zamanda kadınları birbirine yakınlaştırmayı, kendilerini ifade edebildiği alanlar yaratmayı da hedefliyor. Bu çalışmaların örnekleri de festivale taşındı.

Yelda Özdemir yönetiminde Berlin GKB korosu ve Yusuf Sönmez yönetiminde Frankfurt GKB korosu coşkulu şarkılarıyla sahnedeydiler. Neslihan Uzunkarakılıç’ın çalıştırdığı Göppingen/Geislingen GKB halk dansları ilgiyle izlenirken, Doç. Dr. Zerrin Akdeniz’li ile çalışmalarını sürdüren Berlin GKB Tiyatro Topluluğu “Birlikte Güçlüyüz” adlı kısa oyunla şenlikte yer aldılar.


KADINLAR DOYASIYA EĞLENDİ
Moderasyonunu GKB Yönetim Kurulu Üyesi Derya Altunyurt'un yaptığı, IG BAU YK Üyesi Ulrike Laux Eyalet IG-Bau yönetim kurulu üyesi DaMigra Genel Sekreteri Dr. Delal Atmaca, ver.di sendikası Hessen Eyaleti kadın kolu sekreteri Juliane Elpelt, Hessen Eyalet Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Saadet Sönmez’in ve GKB Yönetim Kurulu üyesi Ayten Kaya’nın katıldığı konuşma turunda kadınların aktüel sorun ve taleplerine değinilerek ırkçılığa, ayrımcılığa ve eşitsizliklere karşı ortak çalışmanın önemine değinildi.

DİDF Gençlik Müzik Grubu ve Grup Luxus farklı dillerde söyledikleri şarkılarla katılımcılara keyifli anlar yaşattılar. Kadınlar DJ İpek’le ise “Bir Milyar Ayakta” dansını toplu yapmaktan, halaylar çekmeye uzanan geniş bir yelpazede doyasıya eğlendiler.

500’ü aşkın kadının katıldığı festivalin salonu fotoğraf sergisi, Kadın/Frau dergi kapakları ve taleplerin yer aldığı lolipoplar, pankartlarla süslenirken, GKB bilgilendirme masasında birliğin çeşitli şehirlerde süren çalışmaları hakkında bilgi verildi. Materyalleri dağıtıldı, derginin son sayısı kadınlara ulaştırıldı. Ayrıca yazar Dilara Gürcü festivale katılarak kitaplarını imzaladı. Festival sırasında çocuklarını bırakacak yer bulamayan kadınların çocuklarına da bakıldı.

İlgili haberler
Almanya’da kadınlar yasal ve güvenli kürtaj için y...

Almanya’da binlerce kadın kürtajın suç olmaktan çıkarılması, sınırlamaların kaldırılması için eylem...

16 Kasım’da Frankfurt’ta: Sesini Yükselt!

Göçmen Kadınlar Birliği, 16 Kasım 2019 Cumartesi günü, Frankfurt’ta kadına yönelik şiddete, ayrımcıl...

25 KASIM ETKİNLİKLERİ: Nerede, ne zaman?

25 Kasım’a doğru kadınlar kolları sıvadı; kahvaltılar, söyleşiler, paneller, yürüyüşler... Kadınlar...