Evinden edilen 330 bin Afgan’dan biri olan Maryam: ‘Bombalar düşüyordu, kaçmak zorunda kaldık’
Yılın başından beri çatışmaların artışıyla evinden edilen 330 bin Afgan'dan biri olan Maryam anlatıyor.

Bu yıl 300 binden fazla Afgan ülke içinde yerinden edildi, çoğu çocuklar ve kadınlar. Pek çok tehditle karşı karşıyalar. Bir kampta ailesine bakmak için mücadele eden Maryam, yılın başından bu yana çatışmalardaki son artış nedeniyle yerinden edilen 330 bin Afgan arasında yer alıyor. Maryam yaşadıklarını UNHCR’a şu sözlerle anlatıyor:

Savaş vardı, bombalar düşüyordu. Babam ve pek çok akrabam öldürüldü. Biz de kaçmak zorunda kaldık. Ben çocuklarımdan sorumluyum ve onların da öldürülmesini istemedim. Ben de yaşlı annemle birlikte buraya geldim.
Durumumuz gerçekten çok zor. Hepimiz yerimizden edildik. Çocuklarımızın yemeğe ihtiyacı var. Sahip olup olmadığımızı bilmeden sürekli bir şey istiyorlar çünkü onlar çocuk.
Herkes gibi normal bir yaşam istiyoruz. Çocuklarımın Afganistan’da doktor, mühendis, bir meslek sahibi olmasını istiyorum. Benim umudum bu.


BM Mülteci Ajansı’ndan Fahim Hamdard, geçtiğimiz yıl ailelerin Kovid-19 pandemisiyle, yıkıcı kuraklıkla uğraştıklarını belirtirken şimdi de kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde artan şiddetle, her gün daha fazla insanın evlerinden çıktığını belirtiyor.

Fotoğraf: Levi Meir Clancy/Unsplash

Kaynak: UNHCR

İlgili haberler
Afgan kadınların ağır yaşam koşullarına karşı umud...

Kimi 5 yıldır Türkiye’de kimi 1 aydır. Türlü zorluklardan sıyrılıp hayatlarını kurtaran Afgan kadınl...

Afgan Sahar: ‘Suçlu sizsiniz’ diyorlar benim bir s...

Taliban tehditleri nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan Sahar ve ailesi, kaçak olarak çıktığı...

Afgan göçü, kadınlar, kaygılar…

Afganistan’da Türkiye’nin varlığının tartışılmaya açılması ve bölgedeki savaştaki rolü açısından, Tü...