Seçim 2023
Endonezyalı kadınlar, hükümeti, işyerlerine kadın koruma evleri kurmaya ikna ettiler
Endonezyalı işçi kadınlar cinsiyet temelli şiddet ve ayrımcılığa karşı hükümeti stratejik sanayi bölgelerinde koruma evi kurmaya ikna etti.

Endonezyalı kadın işçiler, hükümeti, stratejik sanayi bölgelerinde, kadın işçiler için ek 10 ila 15 koruma evi kurmaya ikna etti.

Kadın işçiler; cinsiyet temelli şiddeti, ayrımcılığı ve annelik korumasına uymama durumlarını şirket binaları ve sanayi bölgelerindeki koruma evlerine bildirebiliyorlar. Hükümet ajansları; fiziksel ve ruhsal destek ve rehabilitasyon desteği sağlıyor.

Endonezya Kadının Güçlendirilmesi ve Çocuk Esirgeme Bakanlığı işyerlerinde kadın işçiler için koruma evlerinin hazırlanmasına ilişkin 2020 Yılı 1 No’lu yönetmeliğini yürürlüğe koyduğundan beri IndustriALL Küresel Sendikası’nın Endonezya Konseyi kadın komitesi, imalat işçileri için daha fazla koruma evi kurulması yönünde etkin bir şekilde bakanlığı görevlendirdi.

27 Mayıs 2021’de Kadın İşçileri Koruma Departmanı Yardımcısı Rafail Walangitan ile yaptığı toplantıda hükümet yetkilisi, kadın komitesinin önerisini memnuniyetle karşıladı ve komite tarafından belirlenen sanayi bölgelerinde koruma evleri kurulmasını koordine etme isteğini dile getirdi.

Bakanlık, süreci başlatmak için işverenleri ve yerel hükümet yetkililerini bir diyaloga davet edeceğinin garantisini verdi. Bakanlık, şu ana kadar Cilegon, Karawang, Pasaruan, Bintan ve Cakung sanayi bölgelerine altı tane koruma evi kurdu.

Kadın Komitesi Başkanı Suzana Purba “Kadın Komitesi, kadın işçi koruma evlerinin kurulmasına öncülük ediyor. Umuyoruz ki hükümet, işverenler ve sendikalar, yani tüm taraflar, iş dünyasındaki şiddet ve tacizi sona erdirmek ve annelik korumasını yürürlüğe geçirmek için el ele verecekler” derken IndustriALL Küresel Sendikası Güneydoğu Asya Bölge Sekreteri Annie Adviento “Kadın komitesinin işyerlerinde kadın koruma evleri kurulması sürecini başlatmak için gösterdiği büyük çabayı takdir ediyorum. IndustriALL, işyerlerindeki şiddet ve tacizin sonlanması için destek sağlayacak ve 190 No’lu ILO Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin imzalanması için kampanya yürütecek” dedi.

Çeviren: Bilge Su Yıldırım

Görsel: Flicket

İlgili haberler
‘Peki ya biz?’: Endonezyalı ev işçileri işverenin...

Korona salgının etkili olduğu Endonezya’da ev işçileri: ‘İşverene hastalık belirtisi gösterip göster...

21 Nisan 1879|Endonezyalı kadın hakları savunucusu...

Raden Adjeng Kartini, Endonezya’da kadınlar üzerine baskı ve ayrımcılık kadar sömürgeciliğe karşı da...

GÜNÜN GÜZELİ: Endonezya’yı alt üst eden kız metal...

Endonezya’nın metalci kızlar, toplumsal cinsiyete ve dine dair kalıp yargıların kökünü kazıyor.