Berlin’de kadınlar köprüleri kuruyor
Almanya’da yaşayan mülteci kadınlar ve kadın örgütleri kampta buluşuyor. 26-28 Temmuz arasında yapılacak kampta kadınlar yaşadıkları ayrımcılık deneyimlerini paylaşacak ve çözüm önerilerini konuşacak.

Mülteci kadınlar ve destekçilerinin örgütlerinden olan Exile&Friends’teki kadınlar, Berlin’de üç günlük yaz eylem kampı yapıyor. 26-28 Temmuz tarihleri arasında Berlin Oranienplatz’da gerçekleşecek kampa sadece mülteci kadınlar değil, mülteciler konusunda çalışma yapmak isteyen her renkten kadın ve kadın örgütleri de davet ediliyor.

Kamp düzenleyicileri Almanca, Arapça, Fransızca ve Farsça yayınladıkları çağrıda “Kamp, tecrit edilerek yaşayan, günlük hayatta cinsiyetçilik ve ırkçılıkla karşı karşıya kalan biz mülteci kadınların deneyim paylaşımında bulunmasını amaçlıyor” dedi. Toplumsal olarak farklı şekillerde ayrımcılığa uğrayan ve marjinalleştirilen gruplar, kampta kendilerini etkileyen sorunları ifade etme olanağına sahip olacak.

Çağrısında “Bu nedenle, aramızda iletişim ve mücadele ağı kurmamız çok önemli” ifadeleri kullanılan kampa şimdiye kadar Berlin, Magdeburg, Münih, Nürnberg, Göttingen, Hamburg, Kiel, Berlin-Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern’deki mülteci ve kadın dayanışması grupları katılacaklarını bildirdi.

Atölye çalışmaları ve tartışma toplantılarında iltica yasasının sertleştirilmesine karşı mücadele, kadın dayanışması, öz örgütlenme ve sağlık konuları ele alınacak. Kampta bunların yanı sıra Alman kadın gruplarının mülteci konusunda duyarlı hale getirilmesi için yapılacak çalışmalar üzerinde de durulacak.

Kampla ilgili ayrıntılı bilgi BURADA.

İlgili haberler
Mülteci kadınlar güvensiz kamplarda tehlike altınd...

Binlerce mülteci Atina’da bulunan Elliniko kamplarında güvensiz ve elverişsiz koşullarda yaşıyor. Ka...

Mülteci kadınların umdukları Almanya bulduklarıyla...

Almanya’da da mülteci kadınlara yönelik ayrımcılık, şiddet hâd safhada. 639 kadınla yapılan anket so...

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sok...

İzmir’de yaşayan Suriyeli kadınlar anlatıyor: ‘Hastanede doktorun odasına bile giremiyoruz, evde koc...