AVUSTRALYA: On binler tecavüze, istismara karşı sokakta
Avustralya Canberra Federal Parlamentosu'ndaki tecavüz iddialarının ardından on binlerce kişi, kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarı protesto etmek amacıyla sokağa çıktı.

Avustralya, yaklaşık 2 haftadır başkent Canberra'daki Federal Parlamentosu'nda gerçekleştiği belirtilen tecavüz iddiaları on binlerce kişiyi sokağa döktü. İktidarda bulunan Liberal Parti eski çalışanı Brittany Higgins'in, Savunma Bakanı Linda Reynolds'un parlamentodaki ofisinde 2 yıl önce tecavüze uğradığını iddia etmesinin ardından ülke genelinde kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar tekrar gündeme geldi. Sokağa çıkan on binlerce kişi, protesto eylemleri gerçekleştirdi.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen başta kadınlar olmak üzere on binlerce kişi, iktidarın politikalarını eleştirdi. Eyalet başkentlerinde bir araya gelen göstericiler, parlamento binalarına yürüdü. 

HER 5 KADINDAN 1’İNİN HİKAYESİ

Brittany Higgins, tecavüzün gerçekleştiğini öne sürdüğü parlamento binasının önünde bir konuşma yaparak, “Avustralya'da her 5 kadından 1'inin hayatı boyunca en az bir kez tecavüze ya da cinsel istismara maruz kalıyor. Hikayem, parlamento binasında olabilen bir vakanın gerçekten her yerde olabileceği konusunda kadınlara acı verici bir hatırlatma” dedi.

Kaynak: MA

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Avustralya’da bakımevlerinde cinsel...

Avustralya’da bakımevleriyle ilgili yapılan bir soruşturmada, yaşlılara ve bakımevlerinin diğer saki...

E.B: Tecavüze ve darba uğradım ama susmayacağım, s...

Adana’da cinsel saldırısına uğradığı erkek tarafından tehdit edilen, adalet arayışından bir sonuç al...

GÜNÜN KADINI: Tecavüze karşı mücadele eden Kongolı...

Savaşta tecavüze maruz kalan Kongolu kadınlarla dayanışan ve sığınma merkezi açan İnsan Hakları Akti...