Almanya’da kürtaj karşıtları ‘Yaşam Yürüyüşü’ düzenledi
Kendilerine ‘Yaşam Koruyucuları’ adını veren, İspanya’dan Avrupa ülkelerine yayılan kürtaj karşıtı hareket Almanya’da da her yıl yürüyüşler yapıyor, etkinlikler düzenliyor.

Almanya’da her yıl kendilerini ‘Yaşam Koruyucuları’ olarak tanımlayan köktendinci Hristiyanlar ve aşırı sağcılar tarafından Yaşam Yürüyüşü düzenleniyor. Esin kaynakları İspanya olan Yaşam Yürüyüşçüleri kadın ile erkeğin eşit olmadığını kadınların en büyük görevinin çocuk doğurmak ve ev kadınlığı yapmak olduğunu savunuyor.
Geçtiğimiz yıllarda İspanya merkezli olarak diğer Avrupa ülkelerine de yayılan bu hareket Almanya’da posta kutularına henüz göbek bağı kesilmemiş oyuncak bebekler atılarak, katil anne ve doktorların canlandırıldığı skeçlerle süslenmiş sokak eylemleri ve salon toplantıları düzenlenerek kürtajın yasaklanması sağlanmaya çalışıyor.

YÜRÜYÜŞ ALMANYA’NIN PEK ÇOK ŞEHRİNDE GERÇEKLEŞTİ
Almanya’nın başkenti Berlin’de her yıl eylem düzenleyen Yaşam Koruyucuları bu yıl da, seçim yılı olması nedeniyle çalışmalarını ülkenin birçok bölgesine yaydı. Üzeri ‘Yaşam Yürüyüşü’ pankartı ve talepleri süslenmiş bir otobüs Münih’ten yola çıktı, ülkenin belli başlı şehirlerinde dolaştıktan sonra 16 Eylül’de Berlin’e ulaştı ve orada yapılan eylemle sona erdi.
Aralarında din adamları, aşırı sağcılar, Almanya’nın derebeylik döneminden kalan soyluları, inisiyatifin kurumlaşması ile aylık maaşını buradan alan yöneticilerin çağrısıyla 3 bin kişi bu hareketin daha da yayılması için toplandı. İstedikleri, Almanya’da zaten belli kısıtlama ve kurallara dayalı yapılan kürtajın tümden yasaklanması, kadın ve erkekten oluşan aile modelinin tek model olarak yasalara geçirilmesi, okullardaki cinsel bilgi dersinin kaldırılması, tüp bebek vb. onlara göre doğal olmayan ‘döllenme’ yöntemlerine izin verilmemesi.


PROTESTOCULAR ‘ÇEŞİTLİLİK VE DAYANIŞMA’ DEDİ
Buna karşı 3 bişne yakın kadın bir araya gelerek ‘Çeşitlilik ve Dayanışma’ adıyla bir protesto gerçekleştirdi. Protestocu kadınlar, Katolik Kilisesinin ve aşırı sağcıların milliyetçiliği ve köktendinciliği yaymaya çalıştığını söyledi. Kadınlar “Yaşam Koruyucuları anayasada kürtaj hakkını belirleyen 218 Sayılı maddenin kaldırılmasını talep ederken, bizler 218 Sayılı maddede belirlenen ‘bir kurumdan danışma hizmeti almadan kürtaj yapılamayacağı’ yaptırımının kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

YAŞAM KORUYUCULARI HAREKETİ NEREDEN ÇIKTI?
İspanya’da ortaya çıkan ‘Yaşam Koruyucuları’ hareketi Avrupa ülkelerine de yayıldı. Yaşam Koruyucularının savunuları şöyle:
Kadın erkek eşitliğine karşı olan; kadının doğası gereği en iyi yapabildiği işlere- annelik ve ev kadınlığı-dönmesini isteyen; kürtajı cinayet olarak niteleyen, eş cinselliği hastalık, sapkınlık olarak gören ve eşcinseller arasındaki evliliklere karşı çıkan gruplar Kiliseyi de arkalarına alarak faaliyet sürdürüyorlar. Onlara göre; “Allah, erkeğe penis, kadına da rahim vererek ilahi ve doğal iş bölümünü ortaya koymuş. Kadının görevi erkeğin tohumlarını geliştirerek dünyaya çocuk vermek. Bunun dışındaki cinsel ilişkiler, birliktelikler sapkınlık. Cinsel ilişkinin tek amacı çocuk yapmak, o nedenle kürtaj verilen canı öldürmekten başka bir şey değil. Cinselliğin, zevk alınacak bir şey olarak görülmesi, doğumun kontrol edilmesine, istenmeyen hamileliklerin kürtajla sonlandırılmasına yol açıyor. Bunun sonucunda da kürtajın tamamen yasaklanmasını, eş cinselliğin suç ya da hastalık olarak görülmesini, cezalandırılmasını veya tedavi edilmesini istiyorlar.
İlgili haberler
Dünyada kürtajın tarihi

Dünyada 73 ülkede serbest olan kürtaj, 68 ülkede ise yasak! Bu serbestliğin de yasağın da bir tarihi...

Türkiye’de ve dünyada kürtaj tartışmaları

Kürtaj, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da oldukça tartışmalı bir konu. Dünyada 73 ülkede serbest ola...

Latin Amerikalı kadınların kürtaj yasağı mücadeles...

Kürtajın yasak olması ve kadınların sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırması tüm dünyada tartışma konu...