ABD’de Teksas’taki kürtaj yasağının yürütmesi durduruldu
ABD’de bir federal yargıç, Teksas eyaletinde kadınların kürtaj yaptırmasını fiilen imkansız kılan yeni yasal düzenleme hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Teksas eyaletinin Austin Bölgesi Federal Yargıcı Robert Pitman, Biden yönetiminin, Anayasa’ya uygunluğu tartışmalı olduğu sürece yasanın uygulanmasının engellenmesi yönündeki başvurusunu değerlendiriyordu.

Kürtajı fiilen imkansız hale getiren yasa, Teksas Eyaleti Yasama Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi çoğunluk tarafından önerilmiş ve onaylanmıştı.

Austin Bölge Yargıcı Robert Pitman, yasanın, yürürlüğe girdiği 1 Eylül tarihinden itibaren “kadınların Anayasa ile güvence altına alınmış olan hayatları üzerinde kontrol sahibi olma hakkının yasadışı bir şekilde engellendiğini” kaydetti.

Yargıç “Bu mahkeme bu kadar önemli bir hakkın bir gün daha böylesine saldırganca engellenmesine onay vermeyecektir” dedi.

Karardan sonra, Teksas’da bir dizi kliniği bulunan Whole Woman’s Health adlı kadın sağlığı kuruluşu “kürtaj operasyonlarını en kısa sürede yeniden başlatmak için hazırlık yaptığını” bildirdi.

TEKSAS'TA KÜRTAJ YASAĞINA DAİR NASIL BİR YASA ÇIKMIŞTI?
ABD’nin Teksas eyaletinde yeni kürtaj yasası, kadınların tüm protestolarına rağmen geçtiğimiz mayıs ayında Vali Greg Abbot’un imzalamasıyla yürürlüğe girmişti. Yeni yasaya göre kürtaj, henüz birçok kadının gebeliğini bile fark etmediği bir evreden, yaklaşık altıncı haftadan itibaren yasaktı. Yeni yasayı diğer kürtaj yasaklarından ayıran bir başka özellik de mevcut. Bu yasa, yurttaşların her birine “bireysel olarak (kürtaja karşı) harekete geçme” hakkı tanıyordu. Yani bir yurttaş, kendisi etkilenmese dahi kürtaj yapana, yaptırana ve sürece dahil olan herkese karşı 10 bin dolara kadar tazminat davası açma hakkına sahipti. Bu da teorik olarak kürtaj yapan kurumları, doktorları, klinik çalışanlarını; kürtaj yaptıran kadınları, kadınların aile üyelerini ve daha pek çok kişiyi tehdit ediyordu.

Austin’deki federal yargıcın bugün verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen bazı klinikler ise kürtajları başlatma konusunda tereddütlü çünkü yürütmeyi durdurma kalkarsa ileride haklarında geriye dönük dava açılıp açılamayacağı konusunda bir belirsizlik var.

Yasaya konulan bir madde, klinikler ve doktorların, mahkemeler acil yürütmeyi durdurma kararı verse bile, bu dönemde yaptıkları kürtaj operasyonlarından dolayı dava edilebileceklerine dair bir paragraf içeriyor.

Teksas kürtaj yasası yürürlüğe girişinden bu yana ilk kez bir hukuk engeliyle karşılaşmış oldu ve eyalet yetkilileri derhal Yargıç Pitman’ın kararına itiraz başvurusu yaptılar.

Kaynak: BBC Türkçe

Fotoğraf: "Kuluçka makinen değiliz" | Gayatri Malhotra/Unsplash

İlgili haberler
Pandemide hangi ülkede kürtaj hakkına dair nasıl d...

Pandemi döneminde kadınların kürtaj hakkı için dünyanın dört bir yerinde sokakları doldurduğuna şahi...

Almanya'da kadınlar güvenli kürtaj istedi: 218 ve...

Almanya’nın 60 şehrinde 28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü’nde, istenmeyen gebeliklerde kadınların aşağıla...

GÜNÜN DİKKATİ: Brezilya’da her gün altı çocuk kürt...

Brezilya'nın kamu sağlığı sistemi SUS'un kayıtlarına göre her gün 6 kız çocuğu kürtaj oluyor. Ülkede...