28 Eylül’de kadınlar güvenli kürtaj talebiyle sokağa çıkacak
Bu yılda dünyanın farklı bölgelerinden kadınlar güvenli kürtaj hakkı talebi ve kürtaj haklarına yönelik artan saldırılara karşı sokağa çıkacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın her yerinde 28 Eylül'de kadınlar güvenli kürtaj talebiyle sokağa çıkacak. Almanya’da da kadınlar hem kürtajın ceza kanunu kapsamından çıkarılması için hem de dünya çapında kadınların kendi bedenleriyle ilgili kararları kendilerinin özgürce alabilmesi için eyleme hazırlanıyorlar.

ABD'de kürtaj hakkına yönelik saldırılar, Polonya, Macaristan vb. Avrupa ülkelerinde kürtajın neredeyse tümden yasaklanması, yeterli sağlık önlemlerinin olmaması nedeniyle kadınların ilkel yöntemlerle düşük yapmak zorunda kalması kürtaj hakkı için mücadeleyi daha da zorunlu hale getiriyor.

ALMANYA'DA SON DURUMA İLİŞKİN

Almanya'da da kadınlar hem diğer ülkelerdeki kadınlarla dayanışmak hem de kürtajın suç olmaktan çıkarılmasını sağlamak için eylemler yapacaklar. Bu yıl Almanya'da yeni hükümet Ceza Kanunu'nun 219a maddesi ve bununla birlikte kürtaj için “reklam” yasağını iptal etti.Artık doktorlar, kürtaj yöntemleri, prosedürleri ve maliyeti gibi tüm önemli hususlar hakkında uzman olarak bilgi verebilecek. Ama yine de bu kutlamak ve güvenli kürtaj hakkı için mücadeleden vazgeçmek için bir neden değil! Ceza yasasının 218. maddesi var olduğu sürece, kürtaj Almanya'da ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilmeye devam edecek. 28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü'nde kadınlar sokağa çıkarak Federal hükümeti harekete geçmeye ve cinsel ve üreme haklarını uygulamaya çağıracaklar.

KADINLAR HANGİ TALEPLERLE SOKAĞA ÇIKACAK?
▪️ §218 StGB'nin tamamen ceza kanunundan çıkarılması.
▪️ Yerleşim alanlarına yakın yasal kürtaja, sınırsız, kapsamlı ve engelsiz erişim.
▪️ Kürtajın, insan hakları bazında, bedensel sağlık ve üreme hakları temel alınarak yeniden düzenlemesi.
▪️ Danışmanlık alma yükümlülüğünün ve "bekleme süresinin" kaldırılması (§218a).
▪️ Federal hükümetin ve eyaletlerin yükümlülüğünde bir görev olarak, nitelikli ve ucu açık danışmanlık hakkı sunulması.
▪️ Tüm masrafların sağlık sigortaları tarafından üstlenilmesi ve kürtajın düzenli sunulan sağlık hizmetinin bir bölümü olarak tedavisi.
▪️ Kürtaj yöntemleri üzerine uzman hekimlerin ve tıp öğrencilerinin, öğrenimlerinin zorunlu bir parçası olarak eğitilmeleri.
▪️ Herkes için tüm doğum kontrol yöntemlerine ilişkin kapsamlı bilgi ve ücretsiz erişimin yanı sıra acil doğum kontrol yöntemi olarak "ertesi gün hapı "nın ücretsiz verilmesi.
▪️ Kürtajın tabu olmaktan çıkarılması ve konunun bedensel eğitime dahil edilmesi.
▪️ Çocuk sahibi olmaya karar veren herkesin kendi hayat planlamasını sürdürebilmesi için devletin sosyal ve ekonomik desteği ve gerekli altyapının garanti altına alınması.

Fotoğraf: Unsplash

İlgili haberler
Google’a 650 çalışanından kürtaj yasağına dair dil...

İnternet arama geçmişinde kürtaj ilgili verilerin mahkemeyle paylaşılması ihtimaline karşı çıkan 650...

Dünyada kürtaj hakkı saldırı altında| Kadınların m...

ABD’de Yüksek Mahkemenin Roe v Wade kararını bozması üzerine kadınların güvenli kürtaja erişim hakla...

AMERİKA’DA KÜRTAJ HAKKINA SALDIRI: Kürtaj yasağı k...

ABD’de 1970’lerden bu yana uygulanan kürtaj yasası, Amerikan Yüksek Mahkemesinin muhafazakâr üyeleri...