Google’a 650 çalışanından kürtaj yasağına dair dilekçe: Kullanıcıların veri koruma hakkı genişletilsin!
İnternet arama geçmişinde kürtaj ilgili verilerin mahkemeyle paylaşılması ihtimaline karşı çıkan 650 Google çalışanı, şirketin koruma haklarını genişletmesi için dilekçe verdi.

ABD yüksek mahkemesinin kürtajın anayasal bir hak olduğunu ortaya koyan Roe v. Wade kararını yürürlükten kaldırması, çeşitli güvenlik endişelerine de yol açtı.Kadınların mestürasyon döngülerini takip ettikleri uygulamaların, kürtaj konusunda internet arama geçmişlerinin cezalandırılmalarına sebep olma ihtimali kadınlar arasında kaygı yaratıyor.

Marketing Türkiye'den Seda Başpınar'ın haberine göre internet arama geçmişinde kürtaj ilgili verilerin tespit edilip kolluk kuvvetleri ve mahkemeyle paylaşılması durumunda kadınların cezalandırılma ihtimaline karşı çıkan 650 Google çalışanı, şirketin koruma haklarını genişletmesi için dilekçe verdi.

Yüzlerce çalışan tarafından imzalanan ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai de dahil olmak üzere birçok yöneticiye hitaben yazılan dilekçede, şirketin kürtaj hakkında yapılan arama verilerinin toplamayı durdurması ve bu tür verileri kolluk kuvvetleri ile paylaşılmaması için talepte bulunuldu. Çalışanlar ayrıca Google’dan klinik ararken kürtaj karşıtı gebelik merkezlerini gösteren yanıltıcı arama sonuçlarını da düzeltmesini istedi.

Dilekçeyi imzalayan çalışanlar Google'dan, kürtaj erişimi ve devlet dışı kürtaj prosedürleri için sağlık sigortası kapsamına sahip eyaletlere taşınmak isteyenlere yer değiştirme desteği de dahil olmak üzere, yardımlarını genişletmesini talep ediyor.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Dünyada kürtaj hakkı saldırı altında| Kadınların m...

ABD’de Yüksek Mahkemenin Roe v Wade kararını bozması üzerine kadınların güvenli kürtaja erişim hakla...

ABD'de kürtaj hakkına saldırı | Dilruba Taş ABD'de...

Ekmek ve Gül'den Dilruba Taş, ABD'de kürtaj hakkına dönük saldırıların ne anlama geldiğini ve bu sal...

AMERİKA’DA KÜRTAJ HAKKINA SALDIRI: Kürtaj yasağı k...

ABD’de 1970’lerden bu yana uygulanan kürtaj yasası, Amerikan Yüksek Mahkemesinin muhafazakâr üyeleri...