GÜNÜN TEPKİSİ: Kadın sinemacılardan
Sinema Yazarı Kerem Akça’nın 37. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Yönetmen Vuslat Saraçoğlu ve Jüri Başkanı Pelin Esmer’le ilgili paylaşımına sinemacı kadınlar tepki gösterdi.

Posta gazetesinin Sinema Yazarı Kerem Akça, 37. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’yi kazanan Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç” adlı filmine ilişkin yorumlarda bulundu. Sosyal medya hesabından filmin yönetmeni Vuslat Saraçoğlu ve Ulusal Yarışma bölümünün jüri başkanlığını yapan, aynı zamanda törende Saraçoğlu’na ödülünü takdim eden Pelin Esmer için, “#istfilmfest18 yarışmasının en zayıf halkası ‘Borç’a verilen ödül, Gökhan Tiryaki’siz bir hiç olduğunu kariyeri boyunca ispatlayan Pelin Esmer’in yeni Pelin Esmer’ler yaratma çabası olarak algılanabilir. İnsani ama sinemasız filmler çeken kadın yönetmenleri cesaretlendirme isteği.” ifadelerini kullandı. Bu ifadeler üzerine “Yeter” aşlıklı bir metin kaleme alan 150 kadın Sinema Yazarları Derneğini (SİYAD) Kerem Akça’nın üyeliğini gözden geçirmeye davet etti.

Kadınların yayımladığı metnin tamamı şöyle:

YETER!
Bizler, Türkiye’de sinema sektörüne emek veren kadınlar olarak usandık. Sadece film endüstrisi çalışanlarının değil, sinema yazarlarının ayrımcılığından, tacizkar dilinden de usandık! Yeter! Kerem Akça’nın kadın sinemacılara yönelik bu ayrımcı dilinden dolayı kamusal alanda sinema sektörünün bütün kadın çalışanlarından özür dilemesini talep ediyoruz. SİYAD - Sinema Yazarları Derneği’ni acilen Kerem Akça’nın üyeliğini gözden geçirmeye davet ediyoruz!
Sözümüz yalnızca Kerem Akça’ya değil. Bundan sonra sinema sektöründe tacizden, ayrımcılığa, ücret eşitsizliğinden ırkçılığa, her türlü hak ihlalini ifşa edeceğimizi ve bütün bu ihlallerin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.
İlgili haberler
GÜNÜN TEPKİSİ: Sözlü taciz normal değildir!

Hollandalı Noa Jansma adlı bir kadın bir ay boyunca sokakta kendisine sözlü tacizde bulunan erkekler...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar #BenDe etiketiyle yaşadıkl...

Kadınlar sosyal medyada bir kampanya başlattı. Yaşadıkları cinsel taciz ve saldırıları #BenDe #MeToo...

#METOO EYLEMLERİ: Şimdi sözden eyleme geçme zamanı

Birçok ülkede #Metoo (bende) etiketiyle cinsel tacize karşı kadınların eylemleri sürerken, Finlandiy...