GÜNÜN TEPKİSİ: Cinsiyetçi zihniyetle mücadelemiz devam edecek
Bandırma Emekçi Kadın Platformu, Gerçek Bandırma gazetesinin internet sitesinde yayımlanan ‘Süt ve Süt Ürünlerinde Artış’ başlıklı haberinde kullanılan cinsiyetçi görsel nedeniyle açıklama yaptı.

Bandırma’nın yerel haber sitelerinden biri olan gercekbandirma.com’da yayımlanan bir haberin görselinde kullanılan cinsiyetçi fotoğraf nedeniyle açıklama yayımlayan Bandırma Emekçi Kadın Platformu, kullanılan görsele tepki gösterdi. Platform Sözcüsü İpek Çetinkuş’un yaptığı açıklamada sitenin, okunma oranını artırmak için kullandığı görselde, kadın bedeninin haber görseli yaparak okunmasının sağlanmaya çalışıldığı vurgulandı. Çetinkuş, “Kadın bedenini tüketim amaçlı reklamlarınızda kullanamazsınız” dedi. Açıklama şöyle devam etti: 

İçinde bulunduğumuz günlerde kadın olarak bedenimiz ve kimliğimize sahip çıkma adına yaptığımız mücadelemiz de bir adım atıyoruz biz adım attıkça saldırı daha fazla artıyor.
Müftüler kadın bedeni üzerinden fetva veriyor. Meclis küçük yaştaki çocuğa ‘Kadın oldu’ kimliği vermek istiyor, adının önüne profesör yazan üniversite hocaları kız çocuklarımıza “rejenerasyonu muhteşem” diyerek aklı sıra halk dilinde “körpe” diye söylenen sözü cümlelerin arasında saklayarak 12-17 yaşın annelik ve kadınlık için en uygun yaş olduğunu ifade ediyor, şehrimizin çok okunan bu gazetesi de kendince bir haber yapıp okunma oranını artırabilmek için kadın bedenini arsızca haberinin görseli yapıp okunmasını sağlamaya çalışıyor.
Kadın bedenini tüketim amaçlı reklamlarınızda kullanamazsınız. Bu zihniyet ile mücadelemiz yüzyıllardır var ve var olmaya devam edecek...


İlgili haberler
GÜNÜN TEPKİSİ: Doğa talanına karşı kadınlar nöbett...

Bursa’nın Kirazlıyayla köyünde, kadınlar köyünde faaliyet gösteren maden şirketi Meyra Madencilik’in...

GÜNÜN TEPKİSİ: ‘Çocuk istismarının aklanmasına izi...

Haziran ayında Meclis gündemine geleceği konuşulan ‘İstismara evliliklele af’ yasasına karşı bir vid...

HSK’nın 6284 kararına tepki: Bu yanlış karardan he...

HSK’nın ‘6284 sayılı Yasa kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerinin sağlığının riske atı...