GÜNÜN SERGİSİ: Bu sergi kadın cinayetlerine dikkat çekiyor
Sanatçı Aslı Aydemir, açtığı sergi ile kadına şiddeti unutturmamayı ve alışılmasına izin vermemeyi amaçlıyor.

Sanatçı Aslı Aydemir’in kadın cinayetlerini konu edinen “Social Media Effect” sergisi açıldı. Öldürülen 300 kadına ithafen porselen kullanılarak yapılan eserlerden oluşan sergi için Aydemir, “Son yıllarda çok rahatsız olduğum konuları ele almak ve bunlar üzerinden bu konularla barışmak istedim" dedi. 


Sanatçı Aslı Aydemir’in kadına yönelik şiddet ve cinayetleri ele aldığı “Social Media Effect” isimli sergisi İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan İstanbul Concept Gallery’de sanatseverlerle buluştu. Aydemir, 6 Aralık’ta açılışı yapılan sergi ile kadına şiddeti unutturmamayı ve alışılmasına izin vermemeyi amaçlıyor.


Aydemir’in ikinci kişisel sergisi olan “Social Media Effect”te yer alan işlerde ana malzeme olarak porselen, epoksi (Kimyasal reçine), linol baskı ve hazır malzemeler kullanılmış. Sergide yer alan eserler, “Pamuk prenses”, “Dantelli tost sunumu”, “Koleksiyon barbiler”, “Havadis gazetesi”, “İki yüzlü barbi” ve “Yazılmamış kutsal kitap” başlıklarını taşıyor. 2018 yılının 11 ayında yaşamını yitiren 300 kadına ithafen porselen kullanılarak yapılan eserlerin her birine öldürülen kadınların isimlerinin de verilmesi dikkat çekiyor. Pazar ve Pazartesi günleri hariç sergi; 6 Ocak’a kadar gezilebilir.

Kaynak: MA / Necla Demir

İlgili haberler
GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Bireysel silahlanma kadın cinay...

Kadın cinayetleri üzerine doktora tezi yapan Sait Yıldırım, bireysel silahlanma oranlarındaki artışı...

GÜNÜN SERGİSİ: Heykelde 40 Yıl sergisi

Heykeltraş Müfide Aksoy’un (Maki) 40. sanat yılı anısına gerçekleştirdiği, ‘Kırkbir kere maşallah’a...

GÜNÜN SERGİSİ: Sökük

‘Giysiler de bedenin hafızasıdır’ diyen sanatçı Saadet Sorgunlu’nun kişisel sergisi ‘Sökük’ sanatsev...