GÜNÜN ŞARKISI: O bir kadın
Genç bir kadın, cinsine dair kafasına takılanları dillendiriyor. Irmak'ın şarkılarında kadınların ortak cümleleri var...

Irmak Ayoğlu bu güzel şarkıyı 2011 yılında 8 Mart’a özel besteledi ve söyledi. Şarkıyı hazırlama hikayesini şöyle anlatıyor:

Canan (Koca Arıtan) hocam, 8 Mart etkinliği için ne yapabileceğimi sormuştu. ‘Onlar’ şarkımı hazırladık. Transseksüel kadınlara, işçi ve emekçilere dair de vurgusu var. Küçükken mahallede hırpalanan transseksüel kadını gördüğümde yazmıştım. ‘O Bir Kadın’ böyle çıktı. Masalardaki sohbetlerden, kişisel ve örgütsel hikâyelerden, sloganlardan dinleye dinleye yazdım. Şarkıda heteroseksüel, biseksüel, lezbiyen ve transseksüel kadınların ortak cümleleri var. O kadın bendim, annemdi, arkadaşlarımdı, teyzelerimdi, anneannelerimdi, emekçiler, işçi kadınlar, sokaktakilerdi. Beraberce ‘Akın akın yürümek, akın akın bize karşı yürüyenlere…’ İsyanımdır bu şarkı; toplumun direttiği ‘bayan’ olmayacağız!
Ve ‘Ben Varım’ geldi… Transseksüellere bilinçli uygulanan darplar, cinayetler, tecavüzler! Lezbiyen, biseksüel kadınlar kız kardeşlerim. ‘Yeter be!’ dediğim an yazılmıştı. Başka azınlıklar için de söylemlerim olacak. ‘Ötekiler’ hepimiziz. Bunun ayrımı olamaz, ayrımcılığı yapılamaz.

İlgili haberler
GÜNÜN KARİKATÜRÜ: Baskılara karşı ayaklanan bebekl...

“Kız çocukları bebekleriyle oynar, evcilik oynar” klişesi çocukların da canına tak ettirdi.

GÜNÜN ALFABESİ: Ebedi kızkardeşlerin dili

Dünya üzerinde yalnızca kadınların kullandığı bir dil olduğunu biliyor muydunuz? En az bin yıllık bi...

GÜNÜN UYARISI: Zeytine dokunmayın!

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Nusratlı köyünden zeytin üreticisi kadınlar uyarıyor: Zeytin bizim her...