GÜNÜN ŞARKISI: Medîna Min
Genç dengbêj Sarya Ertaş ve güzel sesiyle tanıştınız mı? Kürt müziğini yaşatmak için MA Müzik Akademisi’nde eğitim alan Ertaş’tan medîna min...

Dengbêj bir ailenin üçüncü kuşağı olan Sarya Ertaş, bir yandan dengbêji söylerken bir yandan da klasik müzik ile Kürt melodilerini buluşturan bir sanatçı.

Babası ve dedesi dengbêj olduğu için 9 yaşında Kürt müziği ve dengbêjlik geleneğiyle tanışan Sarya Ertaş (20), 12 yaşında Aram Tigran Konservatuarı’nın çocuk korosunda müziğe başladı. Yetişkinlerin bulunduğu koroya geçiş sağlamak üzereyken Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandığını öğrenen Ertaş, “Kendimi özgür hissetmek için doğru bir karar vermem gerekiyordu. Ya Aram Tigran Konservatuarı’nı seçecektim ya da devlet okulunu” diyerek tercihini “özgürlükten” yana yaptığını söyledi.

Aram Tigran Konservatuarı’nın kayyum tarafından kapatılmasından sonra MA Müzik Akademisi’nde müzik eğitimi alan Ertaş, özellikle dengbêj geleneği üzerinde yoğunlaştığını ve aileden gelen dengbêjlik gırtlağına sahip olmasının kendisi için bir avantaj olduğunu söyledi.

“Kürtçe müzik ile kendimi daha çok iyi ifade ediyorum” diyen Ertaş, Aram Tigran Konservatuarı ve MA Müzik Akademisi’ni seçmesinin en büyük nedeninin Kürtçe müzik üretilmesi olduğunu ifade etti. Ertaş MA Müzik’te aynı zamanda keman, piyano, solfej, doğal ritim eğitimlerini de aldığını belirtti.

Ailesinin de desteğiyle devlet okulu yerine müzik akademisini seçen Ertaş, “Karar verdikten sonra akademide devam ettim. Dengbêjliği geliştirmeye çalıştım. Hala solfej eğitimi alıyorum. Solfej alanında eğitimimi tamamladıktan sonra bu alanda ders vermek istiyorum” diyerek, MA Müzik’in kuruluş aşamasında yer aldıklarını ve yaşadıkları her türü sıkıntı karşısında ortak mücadele ettiklerini belirtti.

Kaynak: MA

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Bebe’den Malo

Şarkının sözlerinde bir kadının kocasından şiddet görmesi anlatılıyor: "Ateş gibi olacağım, senin o...

GÜNÜN ŞARKISI: Luisa Sobral’den Xico

Portekizli Cazcı Luisa Sobral’den sinema tadında bir şarkı...

GÜNÜN ŞARKISI: House of the Rising Sun

Anlamı derin bir caz parçası ile karşılayalım günü. Dee Dee Bridgewather’dan House of the Rising Sun...