GÜNÜN ŞARKISI: Del yar
Güne sakin bir başlangıç için ruhunuzu dinlendirecek bir şarkı bırakalım bugüne...
1981 yılında, Shiraz’da doğan Sara Naeini sporcuların ve sanatçıların bol olduğu yetenekli bir ailenin mensubu. Sekiz yaşındayken, jimnastik dünyasına giren Naeini, kısa bir sürede profesyonel olarak yarışmaya başladı. Sonraki yedi yıl boyunca, birçok ödül ve madalya alan ve o basamakları tırmanarak İran’ın jimnastikte bir numarası haline geldi.
On dört yaşındayken çatıdan düşerek talihsiz bir kaza geçiren Naeini kariyerini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Koltuk değnekleriyle yürüyen ve jimnastikle ilgili hayalleri biten bir genç kız olarak tam da içine kapandığı dönemde müzik onun kurtarıcısı oldu.
Sara’nın yeteneği 18 yaşına geldiğinde dikkatleri çekmeye başladı ve birçok özel etkinlikte şarkı söylemesi için davetler almaya başladı. Birçok grup ve sanatçıya İran genelinde ve yurtdışında eşlik etti. Klasik ve diğer müzik türlerinde sıkı bir eğitimden geçerek sesini ve yorumunu iyice güçlendiren Naeini, 2007 yılında bir kültürel değişim programı kapsamında Birleşik Devletlere davet edildi. Sanatçı aynı yıl içinde ve 2008 yılında Avusturya’da da çok başarılı iki konser verdi. Kadınların kamusal alanda şarkı söylemesinin yasak olduğu ülkesindeki baskılar sebebiyle Birleşik Devletlere yerleşti ve İranlı besteci Rıza Rohani ile müzikal bir işbirliğine girdiler.

Kaynak: rotka.org
İlgili haberler
Kız çocuklarının okuması için mücadele eden bir ka...

Alman kadın hakları savunucusu, kız çocuklarının eşit eğitim olanaklarına kavuşması için mücadele ed...

GÜNÜN BELLEĞİ: İsyanın kadın şairi Füruğ’ya özleml...

Her şiirinde kendisini görürüz Füruğ’nun: Başkaldırdığı kuralları, ona çizilen sınırları, o sınırlar...

Varoluş korkusuna meydan okudu: Şair Paula Ludwig

Şair ve ressam Paula Ludwig yaşam sevgisi ve derin melankoliyi eserlerinde işledi. 120 yıl önce bugü...