GÜNÜN RAKAMI: Kısmi zamanlı çalışmada kayıt-dışılık artıyor
BETAM’ın araştırmasına göre kadınlarda kısmi zamanlı çalışma yaygınlaşıyor. Kısmi zamanlı çalışmada kayıt-dışılık çok yüksek ve imalat sektöründe bu oran yüzde 80’leri gösteriyor.

BETAM’dan Kadın İstihdamı ve Kısmi Zamanlı Çalışma araştırması: Kadınlarda kısmi zamanlı çalışma tüm eğitim seviyelerinde, özellikle eğitim sektöründe yaygınlaşıyor. Kısmi zamanlı çalışmada kayıt-dışılık çok yüksek. İmalat sektöründe bu oran yüzde 80.

BETAM’ın Kadın İstihdamı ve Kısmi Zamanlı Çalışma araştırmasına göre Türkiye’de ücretli çalışan kadınlar arasında kısmi zamanlı çalışma toplamda 2005 yılından 2010 yılına genişledi ancak daha sonra yatay bir seyir izlemeye başladı. Bu dönemde kısmi zamanlı çalışma dönem boyunca lise ve meslek lisesi gibi eğitim düzeylerinde artarken, lise altı düzeyde 2010 yılından itibaren durağanlaşmış, yükseköğrenim düzeyinde ise azalışa geçti. Sektörel ayrıştırma hesabı, kısmi zamanlı çalışmanın eğitim sektöründe yaygınlaştığını ve eğitim sektörünün kadın istihdamında giderek payını artırdığını gösteriyor.

Araştırmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

İlgili haberler
Kısmi çalışmada talep işçinin, karar işverenin

Analık sonrası kısmi süreli çalışmaya geçen kadın işçi hangi günler ve kaç saat çalışmak istediğini...

Ücretsiz izinden sonra kısmi çalışmaya geçilebilir

Kadın işçi analık izinlerinin sonunda çocuk ilköğretim çağına girene kadar kısmi süreli çalışmaya ge...

Kısmi süreli işçi borçlanırsa işsizlik ödeneği ala...

Kısmi süreli çalışan işçi eksik günlerini isteğe bağlı sigortalılık ile tamamlarsa, işsizlik ödeneği...