GÜNÜN RAKAMI: Babaların yüzde 91’i ‘Çocuğun bakımında birincil sorumlu anne’ diyor
Türkiye’de babaların yüzde 91’i hâlâ çocuk bakımını annenin görevi olarak kabul ederken, babalar özellikle 0-3 yaş çocukların fiziksel bakımında yeterli sorumluluk üstlenmiyor.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Türkiye’de babaların çocuk gelişimindeki rolüyle ilgili “Türkiye’de Babalık ve İlgili Babalığın Belirleyicileri” adıyla bir rapor yayımladı.
51 ilden 3235 baba ile yapılan anket çalışmasından ortaya çıkan raporda şu veriler ortaya çıktı:

* 0-10 yaş çocuğu olan katılımcı babaların yüzde 91’i çocukların bakımından birincil sorumlu kişi olarak eşlerini görüyor.
Katılımcıların en az katıldığı bakım; çocuğu tuvalete götürmek, altını değiştirmek ve tırnaklarını kesmek. Çocuğunu “sık sık” ve “her zaman” uykuya yatırdığını söyleyen babaların oranı yüzde 51.

* Çocuklarının okul etkinliklerine hiçbir zaman katılmadığını belirten babaların oranı yüzde 13, nadiren katılanların oranı yüzde 21.

* 4-10 yaş arasında çocuğu olan katılımcı babaların en sık uyguladığı cezalandırma yöntemi “yasaklama”. Çocuk babasına göre yanlış davrandığında, sevdiği bir şeyi yapması yasaklanmaktadır (“sık sık” ve “her zaman” yasak uygulanma oranı yüzde 33). İkinci grup cezalar sözel şiddeti (yüzde 24) ve uzaklaştırma (yüzde 18 – yüzde 19). Üçüncü grupta ise fiziksel şiddet içeren cezalar var (yüzde 12 – yüzde 13).

* Katılımcı babaların yüzde 51’i 0-3 yaş grubu çocuklarıyla sohbet ederken, bu oran 4-10 yaş grubu çocuklarında yüzde 86’dır. Benzer şekilde, 0-3 yaş grubundaki çocuklarıyla kitap okuma oranı yüzde 23 iken, 4-10 yaş grubunda yüzde 48’dir.

* Babalar, ev dışında da, genellikle sokakta dolaşarak (yüzde 76), akraba ziyaretlerine giderek (yüzde 73) veya AVM’ye giderek (yüzde 62) çocuklarıyla beraber zaman geçiriyor. Katılımcı babalar, müze/galeri gezmek, çocuğa uygun sinema veya tiyatroya gitmek ve spor yapmak gibi faaliyetleri çok az yapıyor.

Kaynak: Dokuz 8 Haber

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Babaların çocuk bakımı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye'de babalar çocukların bak...

Çocuk bakımı sadece kadınların sorunu mu?

Her tatil zamanı çalışan annelerin en büyük derdi ‘Çocuğu nereye bırakacağım’ sorusu oluyor. Bu soru...

İngiltere’de çocuk bakımı: Çalışmak için üstüne pa...

İngiltere’de çocuk bakımı masrafı emekçi ailelerin ücretlerinin 7 katı.