GÜNÜN POSTERİ: Kim bu kırmızı bandanalı kadın?
Sarı zemin üzerinde pazularını kaldırarak ‘Yapabilirim’ diyen “Rosie the Riveter” yani “Perçinci Rosie” olarak bilinen kırmızı bandanalı kadın gerçekte kim biliyor musunuz?

Bu afiş II. Dünya Savaşı'nda Westinghouse Electric şirketi için J. Howard Miller tarafından yapıldı. Asıl amaç ise Amerika’da cepheye çağrılmış erkeklerin fabrikalarda boş kalan yerinin kadınlar tarafından doldurulmasına çağrı yapmaktı...
Poster üretildiği dönem çok popüler olmasa da 1980'lerde yeniden keşfedilmiş ve "We Can Do It!" ya da savaş dönemi güçlü Amerikan işçi kadınının kültürel simgesi "Rosie the Riveter" adlarıyla birçok farklı şekilde yeniden üretilmiştir. 1980’lerden sonra ise kadın hareketi ve feminizm için kullanılmaya başlandı. 

PEKİ FOTOĞRAFTAKİ KADIN KİM?
Fotoğraftaki kadın, 17 yaşındaki fabrika işçisi Geraldine Doyle’du. Geraldine Doyle aslında bir çellistti ve ellerinin zarar görmesinden korkarak fabrikadan bir iki hafta çalışıp ayrılmadan önce bu fotoğraf çekilmişti... Metal damgalama makinesinin başında olduğu bir gün, bir United Press fotoğrafçısı tarafından aşağıdaki fotoğraf çekildi.


Fotoğraf hemen sonra, savaş döneminde halka moral vermek ve kadınları fabrikada çalışmaya çağırmak amacıyla posterler yapmakla görevli sanatçı J. Howard Miller‘a gönderildi. Miller ise fotoğraftan aldığı ilhamla, daha sonra efsane haline gelecek “We Can Do It!” posterini çıkardı. 6 milyon kadın bu çağrıya kulak vererek savaş zamanında iş gücüne dahil oldu.
Yıllar geçti ve bu süre zarfında Doyle bu ünlü posterin modeli olduğundan habersizdi. 1984’te artık evli ve beş çocuklu olan Doyle bir dergide bir makaleye rastladı. Makale Doyle’un fotoğrafıyla savaş zamanının bu efsane posterinin arasındaki bağlantıyı anlatıyordu. Bu Doyle’un bu posterden yıllar sonra haberi oldu Geraldine Hoff Doyle 2010 yılında 86 yaşındayken hayatını kaybetti.


Yıllar sonra Geraldine Doyle elinde posterler...


Kaynak: Markettin Türkiye
Line.do

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Bilimde kadının 3 bin yıllık tarihi

Bilim alanında daha çok erkekler başarılıymış gibi gösteriliyor. Oysa Tapputi Belatekallim’den Ada L...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Evini koruyan 106 yaşındaki Ermen...

Bazen fotoğraflar çok şey anlatır. Bu da o ‘çok şey’ anlatan fotoğraflardan... 1990 yılına ait olan...

GÜNÜN ŞARKISI: Bebe’den Malo

Şarkının sözlerinde bir kadının kocasından şiddet görmesi anlatılıyor: "Ateş gibi olacağım, senin o...