GÜNÜN PORTRESİ: Yıldız Moran
Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran…

24 Temmuz 1932 İstanbul doğumlu Yıldız Moran, Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı olarak tarihte yerini aldı.

1951 yılında Robert Kolej’den mezun olan Moran, ardından da Bloomsbury Technical College ile Ealing Technical Colleg'de eğitimine devam etti.

Bir röportajında; Kolej'de sınıfta kalınca bizzat dayısı Mazhar Şevket İpşiroğlu tarafından fotoğrafçılığa yöneltildiğini açıklamıştı. 18 yaşında iken İngiltere'ye giderek Shakespeare Tiyatrosu'nun fotoğrafçısı John Vicker'den fotoğrafçılık üzerine eğitim aldı. İlk fotoğraf sergisini 1953 yılında 21 yaşındayken Cambridge'de açtı. İngiltere'de kaldığı süre içerisinde Cambridege'de bir, Londra'da ise dört sergi açan Moran, ardından İstanbul, Ankara ve Edinburgh sergileriyle çalışmalarına devam etti.

Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde: Cemal Gürsel, Muhsin Ertuğrul, Haldun Taner, Mücap Ofluoğlu, Adalet Cimcoz ve Haldun Dormen gibi isimlerin portre fotoğraflarını çekti.

1963 yılında ise Özdemir Asaf'la evlenmesinin ardından fotoğrafçılığa veda etti. Bu evliliğinden dört yılda üç çocuk sahibi olan Moran, Özdemir Asaf'a ait şiirleri İngilizce'ye çevirdi, Türkçe-İngilizce sözlük alanında da çalışmalar yaptı. 1981’de eşi Özdemir Asaf'ı kaybetti.

1982’de ise İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü'nde Onur Üyesi olarak görev yaptı. Yıldız Moran'ın fotoğrafçılık üzerine verdiği eserleri genellikle Anadolu teması üzerineydi.

15 Nisan 1995’te 62 yaşında İstanbul’da yaşama veda eden Moran'ın yapıtları 2013 yılında Pera Müzesi tarafından "Zamansız Fotoğraflar" başlığı ile yayınlandı.

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Yaptığı eşsiz hareketle adını jimn...

En genç jimnastik efsanesi Tutya Yılmaz daha önce kimsenin denemediği ve yapmayı düşünmediği hareket...

GÜNÜN PORTRESİ: Komün günlerinin yürekli savaşçısı...

Hiçbir siyasal erkin insanların mutluluğunu sağlayamayacağına inanan bu kadın, ilk proletarya diktat...

GÜNÜN PORTRESİ: Clara Immerwahr

İlk kimya doktoru kadın olan Clara Immerwahr’ı ardında kimseye ulaşmayan bir mektup bırakarak yaşamı...