GÜNÜN PORTRESİ: Miriam Makeba
Devrimci fikirleri nedeniyle ülkesinde vatandaşlıktan çıkarılan sanatçı Miriam Makeba Güney Afrika'ya ancak 30 yıl sonra dönebildi.

Miriam Makeba, (bilinen adı Mamma Afrika / Afrika Ana) 4 mart 1932'de doğdu.

“Afrika'nın sesi” olarak bilinen ve tanınan adıyla “Afrika Ana” Miriam Makeba, Güney Afrika Johannesburg’da bir kasabada doğdu. Genç yaşlarda çeşitli yerel törenler ve düğün gibi toplantılarda şarkılar söyleyerek tanınmaya başladı. 1956 yılında ilk şarkısını yazdı. Apartheid yönetimine muhalif bir belgesel filmde oynayan ve Mandela'ya destek veren sanatçı, devrimci düşünceleri nedeniyle 1960 yılında ülkesinde “tehlikeli” ilan edilerek pasaportunun iptal edilmesi ve vatandaşlıktan çıkarılmak durumunda kaldı. 9 ayrı ülkeden pasaport alan ve 10 ülkede fahri vatandaşlık payesi verilen Miriam Makeba, Güney Afrika'ya ancak 30 yıl sonra dönebildi.

1968 yılında sivil haklar savunucu militanı Stokely Carmichael ile yaptığı evlilik yüzünden ABD'deki konser ve albüm çalışmaları iptal edilince Gine'ye giderek yerleşti ve müzik alanındaki çalışmalarını sürdürdü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na iki kez Gine Hükümeti’nin temsilcisi olarak katıldı, Apartheid’ı eleştirdi. 30'un üstünde albümü olan Makeba, ırkçılık anlayışına karşı sürekli savaş verdi. İtalya’da mafya tarafından tehdit edilen Gazeteci, Yazar Roberto Saviano’ya destek için düzenlenen bir konserde şarkı söylemesinin ardından kalp krizi geçirerek 10 Kasım 2008’de yaşamını yitirdi.İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Lucila Luciani de Pérez Díaz

Venezüelalı tarihçi, müzisyen ve kadın hakları savunucusu Lucila Luciani, ülkesinde Ulusal Tarih Aka...

GÜNÜN PORTRESİ: Nazilere direnen doktor Margarete...

Bir meslektaşının ihbarı sonucu 1945’te Naziler tarafından idam edilen Dr. Margarete Blank’in tutukl...

GÜNÜN PORTRESİ: Muriel Rukeyser

Siyahlara yapılan ayrımcılığa ve işçilerin meslek hastalıklarına karşı duruşuyla ‘proleter sanatçıla...