GÜNÜN PORTRESİ: Galina Sergejevna Ulanova
Soğuk savaş döneminin en sıcak sanatçısı Sovyetler Birliği Devlet Ödülü'nü iki kez alan balerin Galina Sergejevna Ulanova 8 Ocak 1910'da doğdu.

“Dans dünyasına ve kalplere hakim olan büyük balerinlerin sonuncusuydu. O ve sanatının, o ilahi ayakların, önünde insanlar açgözlülükle uzanıyordu. Galina Ulanova nereye geliyorsa, sanatın bir devlet ziyareti anlamını taşımaktaydı. Kalplerin korkudan titremesini değil, daha hızlı atmasını sağladı. Soğuk Savaş ortamında, onun kadar ortamı ısıtan başka biri yoktu.”

Klaus Geitel, Ulanova'nın ölümünün ardından, Berliner Morgenpost gazetesi 23 Mart 1998

Galina Sergejevna Ulanova, 8 Ocak 1910'da Rusya'nın Saint Petersburg kentinde doğdu. Büyük balerin Agrippina Vaganova ve Rus Çarlığı Balesi'nin bir balerini olan annesinden bale dersleri aldı. 1928'de Mariinsky Tiyatrosu'nda çalışmaya başladığında, basın Semjonova'nın tarzı, zarafeti, esnekliği ve hareketlerindeki büyüleyici alçak gönüllülüğünden övgüyle söz etti. Oyunculuk tarzından etkilenen aktris, tiyatro reformcusu ve rejisör Konstantin Stanislavsky'nin ona tek başına bale yapmaktan çok sahne yapımlarında yer alması tavsiyesinde bulunduğu söylenir.

1944 yılında, şöhreti Joseph Stalin'e ulaştığında, 16 yıl boyunca prima balerina olacağı Bolşoy Tiyatrosu'na transfer edildi. Ertesi yıl Sergei Prokofiev'in Külkedisi'nin dünya prömiyerinde başrolü oynadı.

Ulanova hem harika bir oyuncu hem de çok iyi bir dansçıydı. 46 yaşında yurtdışına gitmesine izin verildiğinde, İngiliz gazeteleri hayranlıkla şöyle yazdı: "Galina Ulanova, Londra'da Anna Pavlova'dan beri bir dansçının kazanabileceği en büyük başarıyı kazandı.”

50 yaşında sahneden emekli olduktan sonra, birçok nesilden Sovyetler Birliği dansçılarını eğitti. Ulanova, sosyalist çalışmanın kahramanı olarak Sovyet Devlet Ödülü verilen az sayıdaki dansçıdan biriydi ve bu ödülü iki kez alan tek dansçı oldu. Ayrıca manevi en yüksek ödül olan SSCB Halk Sanatçısı unvanı ile de ödüllendirildi. 1941, 1946, 1947, 1950'de Stalin Ödülü ve 1957'de Lenin Ödülü'ne layık görüldü. 1960 yılında Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi'ne fahri üye seçildi.

1998 yılında Moskova'da 88 yaşında yaşamını yitirdi ve Novodevichy Manastırı mezarlığına defnedildi. Ulanova'nın Moskova'daki dairesi bugün anıt müze olarak korunuyor. Saint Petersburg ve Stockholm'de de heykelleri var.İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Uzayda ilk kez yürüyen bir kadın -...

35 yıl önce bugün 1984 yılında bir kadın uzayda ilk kez yürüyüş yaptı. 3 saat 35 dakika boyunca uzay...

GÜNÜN RESİMLERİ: Çalışkan Sovyet kadınları

Ressam Riin Kaljurand Sovyet Estonya’da yayımlanan Sovyet Kadını dergisinden esinlendi ve Sovyet kad...

Türkiye’nin ilk balerini heykeline tecavüz girişim...

İstanbul Maltepe’de bir grup, Türkiye’nin ilk balerini Meriç Sümen’in heykeline önce tecavüz girişim...


Önceki haber
GÜNÜN KİTABI: Hiç
Sıradaki haber
GÜNÜN ŞARKISI: Linger