GÜNÜN OYUNU: Şişman güzeldir
Şişman güzeldir oyunu şöyle diyor: Onaylanmama korkusuyla duygularınızın içinde sıkışmayın, kendinizi olduğunuz gibi cesurca sevin…

Sistem içerisinde, insanlara dayatılan “ideal beden” algısını, özellikle kadın bedenini bir meta olarak gören ve öyle olmalarını direten ideolojiye eleştirel bakış açısı sunan oyun; obezite ile mücadele eden, kocası ve kızı tarafından yalnızlaştırılmış Rozi'nin dramını absürt bir ironi ile seyirciye aktarıyor. Rozi'den hareketle, tüm kadınların yaşadığı estetik ve güzellik kaygısı, yaşanılan baskılar, aile içi çatışmalar, aldatılma kaygıları, ihanetler, modern ilişki biçimlerinin yozlaşması ve mutsuzluklar irdeleniyor.

Mide küçültme ameliyatı ve diyet yapmak arasında gelgitler yaşayan Mattea, seyirciye kilo vermenin sağlık açısından mı gerekli olduğu yoksa estetik beden kaygısından mı istenildiği sorusunu sordurmaktadır. Mattea’dan hareketle, kadınların yaşadığı estetik ve güzellik kaygısı, özellikle iş hayatında yaşanılan baskılar, modern aile ilişkilerindeki yozlaşmalar anlatılıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN OYUNU: Çın Sabahta

Çın Sabahta iki kadının bir araya gelip iç döküşlerini ve birbirlerinin yaralarını sarışlarını değil...

GÜNÜN TİYATRO OYUNU: Io

Tragedya ve klasikleri özgün yaklaşımıyla sahneye taşıyan Şahika Tekand, tragedyası Io aracılığıyla,...

GÜNÜN TİYATRO OYUNU: Öz

2004 yılında öldürülen Güldünya Tören’in hayat hikayesi, modern dans ve müzikle buluştu; İstanbul’un...