GÜNÜN ÖNERİSİ: Soru ve Yanıtlarla Erkek Şiddetine Karşı Kadın Dayanışması
Kadınların şiddet karşısında yasal hakların kullanımıyla ilgili bir çerçeve sunması ve diğer destek mekanizmalarını özetlemesi açısından önemini koruyan bir kitap.

Mor Çatı’dan önemli bir çalışma: Soru ve Yanıtlarla Erkek Şiddetine Karşı Kadın Dayanışması. Kadınlar için pek çok soruya cevap olan bu kitap destek mekanizmalarını da özetliyor.  

Bu kitaptaki sorular şiddete maruz kalan kadınların şiddetten uzaklaşmaya karar verme aşamasında en çok sorduğu sorular. Dayanışma merkezi ve sığınakta kadınlarla dayanışma gösterirken birçok kadının bu kaygıları taşıdığını görüyoruz. Bunun ötesinde kadınların şiddetten uzaklaşarak ayakta kalmalarını sağlayacak bilgiye ulaştıkça daha güvenli adımlar attıklarını ve attıkları her adımın onları daha da güçlendirdiğine Mor Çatı’da günbegün şahitlik ediyoruz.

Bu kitabı ilk kez 2008 yılında yayınlamıştık. Erkek şiddetinin dinamiklerini bilmek, kişisel değil yapısal bir problem olduğunu görmek birçok kadını etrafında örülen duvarı aşarak hayatından şiddeti çıkarmak için haklarını kullanmaya sevk ediyor. Yasal hakların kullanımıyla ilgili bir çerçeve sunması ve diğer destek mekanizmalarını özetlemesi açısından önemini koruyan bu kitabı güncelleyerek dördüncü kez yayınlamak istedik. Umarız kadınların kendi yaşamlarını kurma mücadelesine katkı sunar.

Kitabın PDF'sine ulaşmak için TIKLAYIN.

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: ‘Yeni normalde’ çocuklu ailelere 10...

Pandemi koşullarında çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hemen hepimizin zihnini...

GÜNÜN ÖNERİSİ: İşçi Filmleri Festivalinde bugünün...

Pandemi nedeniyle 15. yılında online gerçekleştirilen İşçi Filmleri Festivali programında, Öykü Orha...

GÜNÜN ÖNERİSİ: ‘Amina’ Blutv’de yayında

Kovid-19 salgını sebebiyle vizyon programı ertelenen Amina, festival yolculuğundan hemen sonra Türki...