GÜNÜN ÖNERİSİ: ‘Amina’ Blutv’de yayında
Kovid-19 salgını sebebiyle vizyon programı ertelenen Amina, festival yolculuğundan hemen sonra Türkiye’de ilk kez dijital platformda sinemaseverlerle buluştu.

Yönetmenliğini Kıvılcım Akay’ın yaptığı, dünya prömiyerini 43. Atlanta Film Festivali’nin uluslararası yarışma bölümünde, Türkiye prömiyerini 38. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren Amina, BluTV’de! Kovid-19 salgını sebebiyle vizyon programı ertelenen Amina, festival yolculuğundan hemen sonra Türkiye’de ilk kez dijital platformda sinemaseverlerle buluştu. 

Amina, İstanbul’da yaşayan Senegalli siyahi göçmen bir kadının hayatını odağına alıyor. İstanbul’da bir tekstil şirketinde mağaza modeli olarak çalışan Amina, yedi yıl önce kızının ihtiyaçlarını karşılayabilecek parayı kazanabilmek için, ondan ayrı kalmayı göze alarak Türkiye’ye göç etmiştir. Amina, siyah bir göçmen kadın olarak Türkiye’de birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Bir gün kızına ve ülkesine geri dönebilme umuduyla yaşadığı zorluklara göğüs gererken gerçek bir model olabilmenin hayallerini kurar. Amina, bir göçmen olarak içinde yaşadığı gerçeklikleri ve hayalleri arasında gelgitler yaşar.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok festivalde gösterilen Amina, geçtiğimiz aylarda Amerika’nın önde gelen kanallarından PBS ve World Channel’da televizyon izleyicisiyle buluştu. Yapımcılığını Aslıhan Altuğ, ortak yapımcılığını ise Beste Yamalıoğlu’nun yapmış olduğu belgeselin görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz, kurgusunu Eytan İpeker, müziklerini Erdem Helvacıoğlu, moda ve fotoğraf çekimi bölümlerinin kreatif danışmanlığını Aslı Filinta üstleniyor.

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Dilan Balkay’ın tekli çalışması ‘He...

Dolu Kadehi Ters Tut, Evrencan Gündüz, Canozan ve Ozbi gibi isimlere trompeti ile eşlik eden müzisye...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Evde tiyatro zamanı

Evde kaldığımız bugünlerde tiyatroya, konsere, sergiye gidemiyoruz diye üzülmeyin. Çünkü onlar evler...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Surdurulebiliryasam.tv’den #evdekal...

Her yıl İstanbul’da gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisinden belgeseller Surdurul...