GÜNÜN ÖNERİSİ: Her şeyi kafanıza takmayın!
Gece yarısı aklınıza gelen o düşüncelerle uyuyamıyor musunuz? Korku ve endişelerinizi bir anda ortadan kaldıramayız fakat kafanızda dönüp duran atlı karıncayı bir süreliğine de olsa durdurmak mümkün.

Evdesiniz, eşiniz işe gider gitmez her gün sizi arardı, saat on iki oldu ama hala aramadı “Allah’ım, yoksa bir şey mi oldu?”

Kızınız sabah “hoşçakal anne” deyip çıktı. Akşamın beşi, hala eve gelmedi. Cep telefonu da kapalı. Başına bir şey gelmesin?

Saçınızı yeni kestirdiniz, “Maymuna döndürdü bu adam beni bu kez. Nasıl dışarı çıkacağım” diyor, kuaföre kızıyor, arkadaşlarınızla karşılaşmamak için çareler arıyorsunuz.

Var olan durumda ortaya çıkan ufak bir aksaklıktan doğan büyük korku ve endişelerle yaşamı ve kafayı karmakarışık hale getirmek... Bu yalnız size özgü bir durum değil...

Yapılan araştırmalar kadınların aslında çoğu kez gerçeğe uygun olmayan bu tür olumsuz düşüncelerle ruhsal durumlarını alt üst ettiklerini gösteriyor.

Araştırmacılar bu durumun kadınların duygu ve bilinci temsil eden beyin yarım kürelerinin birbirine sıkı sıkıya bağlı olmasından kaynaklandığını söylüyorlar. Biz kadınlar “kalplerimizle” düşünüyormuşuz. Çok düşünen çabuk yorulur “Endişelenme, çok yaşa” diyor bu konuda araştırma yapan uzmanlar... Kulağa hoş geliyor ama kimse tüm korkularından, endişelerinden, problemlerinden bir anda arınamaz. Fakat sinir bozucu düşünceleri kafanızdan atmak yine de mümkün.


İşte size bu konuda günlük yaşamınızda kullanabileceğiniz birkaç taktik.
* Nefesinizle korkularınızı atın. Birkaç dakika, birinden kaçıyormuş gibi hızlı hızlı nefes alın. Daha sonra çok yavaş, derin ve sakin biçimde havayı içinize çekin. Bu sırada tüm nefes alışlarınızı dinleyin... Bir süre sonra gevşediğinizi göreceksiniz.
* Dikkatinizi başka yöne çevirin... Kafanıza olumsuz düşünceler ve korkular üşüştüğünde bilinçli olarak başka şeylere yönelin. Bulmaca çözmek, sayılarla ilgili şeylerle uğraşmak ya da geleneksel rolleri pekiştirmek istemeyiz ama ev işleri de işe yarayabiliyor.

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Bırakın çocuklar 'çocuk' olsunlar

Bugünkü önerimizi [email protected]'e gönderdiği mektubuyla Sakarya'dan Ezgi yaptı sizin için...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu 4 püf noktasıyla yorgunluğu yeni...

Bahar yüzünü güneşe döndü. Eee mevsim geçişleri yorgunluk yaratır malum. Peki bu yorgunluğa karşı ne...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Regl öncesi gerginliği beslenme ile...

Adet öncesi gerginlik pek çok kadının ortak sorunu... Doğru beslenme ile sıkıntılarınızı hafifletmek...