GÜNÜN ÖNERİSİ: Güne biraz enerjik başlamak için...
Yorgun bir günün ardından mesai günü için zaten bildiğiniz, ama hatırlatmakta fayda gördüğümüz güzel önerilerimiz var size...

Dün 25 Kasım'dı; kadına yönelik her türden şiddete karşı öfkemizle sokaklara taştık, etkinliklerde buluştuk, eylem yaptık, yürüdük, bağırdık, hatta kimi yerde gaz bile yedik... Yorulduk, ama değdi, çok kadın olduk, çok güzel olduk...

Bugün mesai günü; ücretli bir işte çalışanlar da, evde bakım işlerine koşturanlar da sabahın en erken saatlerinden itibaren mesaiye başladılar bile, belki de "ah bugün nasıl bitecek yaaa" diyenlerdensiniz siz de (bizim gibi :) 

Yorgun bir günün ardından mesai günü için zaten bildiğiniz, ama hatırlatmakta fayda gördüğümüz güzel önerilerimiz var size...

1- Bu sabah kahvaltınızı poğaçayla, simitle geçiştirmeyin, sıkı bir kahvaltı yapın. Lif takviyesinin gün içerisinde enerjiyi arttırdığı araştırmalarla kanıtlanmış bir bilgi  bol lifli bir kahvaltı ve ara öğün yorgunluk hissinizi azaltacaktır. Diyelim ki iyi bir kahvaltı yapmaya fırsatınız olmadı; şu an poğaça ile bakışıyorsunuz, 1 adet muzun üzerine bir miktar bal gezdirerek yemek de iyi bir fikir. 

2- Yiyeceklerdeki enerjinin hızlı emilimini sağlayan Co-enzim Q10, vücudun ürettiği efsanevi bir antioksidandır, (laf aramızda gençlik aşısıdır aynı zamanda). Bu enzimin oluşmasını sağlayan yiyeceklere bugün özel bir ilgi gösterin. Mesela brokoli, kahverengi şeker, kepekli ürünler, soya ve fındık tüketmek çok iyi gelecektir.  Bitkisel besinler içinde bu maddeyi en çok bulunduranlar arasında mevsim meyvesi portakal da var.  

3- Biliyoruz, siz de 25 Kasım'da nerede ne olmuş haberlerine bakmak istiyor, fotoğraflarını like'lamak, kendinizinkileri paylaşmak istiyorsunuz ama, bugün telefonunuzdan biraz uzak durun; araştırmalar da gösteriyor ki gün içinde çok fazla telefonla (daha çok da sosyal medyayla) meşgul olmak enerjiyi düşürüyor, baş ağrısını arttırıyor. (Zaten bir tık'la tüm illerin eylem ve etkinliklerine ulaşabilirsiniz; buyrunuz: 25 Kasım 2018| Şiddete, eşitsizliğe, sömürüye karşı kadınlar sokakta! )


4- Bugün dik durmaya özellikle dikkat edin. Kambur durmak kasların daha hızlı çalışarak yorulmasına sebep olur. Nefes almanızı zorlaştırır. Dik konumdayken daha rahat nefes alınır, oksijen akciğerlere dolar ve böylece kanın daha rahat dolaşması sağlanır… (E bir de zaten şu yukarıdaki dövizle eylem yapmış kadınlarız, dik durmayı tekeeeerr tekeeerrr öğreteceğiz, di mi:) 

5- Bugün içtiğiniz su miktarını da arttırın. Günde 2 ya da 3 litre su içmelisiniz. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre bu oranlarda su içmek dayanıklılığı artırıyor, stresin azalmasına yardımcı oluyor. Ancak aklınızda bulunsun; fazlası da zararlı.

Su gibi geçsin gününüz!

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Sağlıklı vajina için 4 öneri

Bedenimizi, cildimizi, aklımızı sağlıklı tutmak çok önemli. Ama vajina sağlığını da atlamayalım. İşt...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sonbahar yorgunluğu nasıl atlatılır...

Vereceğimiz ipuçları ile sonbahar yorgunluğu atabilir, kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

GÜNÜN ŞİİRİ: Yeter artık, çıkalım zıvanadan...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öldürülen kadınların anısına dikilen dijital anıtı söktü. Bir anıtı s...