GÜNÜN KİTABI: Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise
Sınıf arkadaşları, süslenmeyi seven Morris’le alay ediyor ama o bununla baş etmenin yolunu bulacak. Gökkuşağı Listesinde bulunan ‘Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise’ Güldünya Yayınlarından çıktı.

Christine Baldacchino’nun, "farklı olanın cesaretini ve yaratıcılığını" anlattığı, Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise başlıklı çocuk kitabı Güldünya Yayınlarından çıktı. Isabelle Malenfant’ın çizimlerinin eşlik ettiği öykü, sınıf arkadaşlarının, süslenmeyi sevdiği için alay ettikleri Morris’i konu alıyor.

Amerikan Kütüphaneler Birliğinin Gökkuşağı Listesinde bulunan bu kitap ABD’nin prestijli kitap dergisi Kirkus tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi. Kitap, 1971’den bu yana ABD’de İngilizce yayınlanan ve LGBTİ deneyimlerini konu alan kitaplara verilen Stonewall Kitap Ödülleri’nden Stonewall Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı Onur Ödülüne de layık görüldü. Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise, küçük bir çocukken aldığı eğitim sayesinde tasarıma ilgi duymaya başlayan, grafik sanatçısı ve web tasarımcısı Christine Baldacchino’nun ilk kitabı. Kedileri ve turuncu rengini seven yazar Toronto’da yaşıyor.

KAYNAK: Mesele dergi


İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Öncü Kadınlar

26 Ağustos 1920’de Amerika’da kadınlar ilk kez oy kullandı. Kadınların oy hakkı mücadelesini konu al...

GÜNÜN KİTABI: ‘Bekleme Odasında’ 115 yıl sonra raf...

Osmanlı döneminin ilk Ermeni kadın yazarlarından Zabel Yaseyan’ın Bekleme Odasında isimli kitabı 115...

GÜNÜN KİTABI: Dilsiz annelerin sessiz çocukları

Ayşegül Kocabıçak yaşamımızın içinde olan, sürekli karşılaştığımız olayları anlatıyor öykülerinde. B...