GÜNÜN KİTABI: Küçük
İllüstrasyonları ve hikâyesiyle çocukların içsel gelişimine katkı sunduğu için 2017 Huckepack Ödülü’ne layık görülen Küçük, aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkilerine eğiliyor.

Yeni resimli kitabımızın kahramanı kendi gibi adı da Küçük. Küçük mutsuz. Evde hiç huzur yok. Bazı günler Küçük korkuyor. Ama kimseye bir şey söyleyemiyor. Peki, yine kavga patlak verdiğinde kim onu avutuyor, kim onu yatağa götürüyor, kim onunla ilgileniyor? Kimse.

Ama bir gün Küçük daha fazla dayanamıyor. Anaokulundaki öğretmeni çok sevecen. Ona yüreğini açabilir. Ve gerçekten de: Küçük, her şeyi anlatma cesareti bulunca her şey olmazsa da bir şeyler değişiyor. Küçük artık büyük sorunuyla yalnız değil.

Resimli kitaplarıyla sayısız ödül kazanan tanınmış İsveç çizer Stina Wirsen, Küçük’ün hikâyesini anlatmak için ne kocaman sözlere ne de büyük sayfalara ihtiyaç duyuyor. Kitabın kendisi tıpkı kahramanı gibi küçük. Ama büyük bir şeyi başarıyor. Çünkü konuların en zoruna değiniyor: Çocuklara (da) yönelen ev içi şiddet.

Hikâye, henüz çok küçük çocuklardan yetişkinlere dek her yaştan okura sesleniyor: Küçüklerin güveni ve huzurundan büyükler sorumlu. Anne-baba, öğretmen, akraba ya da komşu, büyükler küçüklere sahip çıkmalı, kollayıp korumalı.

Oysa Küçük kendini huzurlu ve güvende hissetmiyor. Wirsén’in görsel dili olabildiği ve gerektiği kadar sade. Parlak ve pastel renklerle oynayan, küçük dokunuşlarla Küçük ve Büyük’lerin mimiklerini belli bellirsiz hissettiren ve yer yer mizahi ayrıntılara da yer veren Wirsén bu yolla küçük okura hikâyeye hazır olduğu mesafeden yaklaşma olanağı tanıyor. Bu sayede Küçük, özellikle genç okurlar için konunun tüm sarsıcılığına rağmen örselemeden cesaret ve umut aşılayan bir esere dönüşüyor.

Aile içi şiddeti küçük okuru örselemeden, büyük bir duyarlılıkla ele alan resimli kitap büyükleri sorumluluğa çağırırken, küçükleri anlatmaya teşvik ediyor.

Stina Wirsén’in kitabın önsözünde belirttiği gibi “Evlerinde korkuyla yaşayan çocuklara yardımı olur umuduyla”.

Kitaba göz atmak için TIKLAYIN.

KÜNYE
Yazar ve Çizer: Stina Wirsén
Çevirmen: Ali Ardaİlk Basım: Ekim 2019
Sayfa Sayısı: 36
Fiyat: 15 TL
Kategoriler: Çocuk Kitabı, İlk Okuma, Resimli Kitap
Temalar: aile, aile içi şiddet, dayanışma, duygular, korku, yardım
Sınıflar: 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, anasınıfı
İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Tematik çocuk kitabı listesi

Çocukları odağına alan ve çocukların hayal gücünü, gelişimini, duygularını destekleyecek, yaşadıklar...

GÜNÜN KİTABI: Kırpıntı

Christian Duda’nın yazdığı, ödüllü çizer Julia Friese’nin resimlediği Kırpıntı, günümüz gerçekliğine...

GÜNÜN KİTABI: Renklerin moru

Ayrımcılık,ırkçılık, sınıf ayrılığı, muhafazakarlık, erkeklik ve kadınlık hakkında okuyucusuna çokça...