GÜNÜN KAMPANYASI: KADAV Valiz
Kadınlarla Dayanışma Vakfı sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı ile hapishanelerdeki kadınlar, LGBTİ+’lar ve çocuklar için giysi ihtiyaç listesi yayınlayıp, dayanışma çağrısında bulunuyor.

KADAV, ocak ayında başlattığı valiz kampanyası ile hapishanelerdeki kadınlar, LGBTİ+’lar ve çocukların ihtiyaçlarına erişmeye çalışıyor.
Geçtiğimiz dönemlerde kullanılabilir kıyafet bağışlarını kabul eden KADAV, birçok ihtiyacı karşıladıklarını belirterek sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Hapishanelerde günden güne sayı artarken ihtiyaçlar da devam ediyor. Heteroseksist ve ataerkil hapishane yapılanması, kişilerin kimlik rengine göre hapishanelere yollanması, erkek hapishanelerinde kadın ve LGBTİ+ koğuşlarının oluşturulması sebebiyle kişiler cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimleri sebebiyle ayrımcılığa maruz bırakılmaya ve en temel hak ve ihtiyaçlarına dahi ulaşmakta sıkıntılar ve kısıtlamalar yaşamaya devam ediyor. Kadın ve LGBTİ+ mahpusların sosyal ve ekonomik destekten yoksun olduklarını da göz önünde bulundurarak, kantinlerde istediğini bulamıyor ya da maddi yetersizlikten dolayı alamıyor.”

Buradan hareketle kadın, LGBTİ + ve çocuklar için acil ihtiyaç listesini yineleyen KADAV, kıyafetlere ek olarak, kullanılmamış makyaj malzemesi ve peruk da kabul ediyor.

Kullanılabilir kıyafetler kabul ediliyor.

Kıyafetlerin hiç kullanılmamış olması gerekmiyor, yırtık, lekeli vs. olmaması yeterli. Bebek kıyafetlerini yollamadan önce yıkanması da önemli.

Bazı bağışcıların elinde kıyafet olmadığını ama maddi destek sunmak istediğini söyleyen KADAV, bunun yerine çamaşır, çorap, terlik, peruk gibi ihtiyaçları alarak destek olmayı öneriyor.

Kampanya hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

İlgili haberler
Tutuklu avukattan mektup: Duvarların ardında yalnı...

Tutuklu avukat Sezin Uçar, cezaevinden Ekmek ve Gül’e gönderdiği mektupla 5 Nisan Avukatlar Gününde...

El Salvadorlu kürtaj tutuklusu iki kadın buluştu:...

Kürtaj yaptırdıkları gerekçesiyle ‘cinayetle’ suçlanan ve yıllarca cezaevinde kalan, kadınların müca...

Tutuklu bir kadın elleri kelepçeli doğuma zorlandı...

38 günlük bebeği ile Elazığ Kadın Kapalı Cezaevinden Kayseri Kadın Kapalı Cezaevinde sürgün edilen R...