GÜNÜN KADINI: Savaşçı bir kadın Hydna...
Ülkesi Yunanistan’ı Pers işgalinden kurtaran savaşçı kadın Hydna’yı daha önce hiç duydunuz mu?

Hydna, Yunanistan'ın en yetenekli yüzücüsü olarak tanınmıştı, genç yaşta profesyonel yüzme öğretmeni olan babası tarafından eğitilmişti. Uzun mesafeler yüzmek ve okyanus derinliklerine dalmak onun yetenekleri hakkında yeterli bilgiyi veriyordu.Yunan güçlerine yardım için gönüllü oldu.

Persler Thermopylae geçitinde galip gelselerde, bu geçitte ordularının yarısını kaybetmek, onları umutsuzluğa sevketmişti. Onları ayakta tutan tek şey ise Yunanistan açıklarında bulunan güçlü donanmalarıydı.

Pers kralı Xerxes Ben'in donanması Yunanistan kıyılarında saldırı hazırlığı yaparken, Yunanlıların az sayıdaki donanması küçük bir koyda bekliyordu.

Oldukça fırtınalı ve dalgalı bir günde baba kız, Pers gemilerine ulaşmak için yaklaşık on mil yüzmek zorunda kaldı. Bellerindeki bıçakları kullanarak bütün palamar iplerini kestiler. Palamarları kesilen gemiler dalgaların ve rüzgarın etkisiyle kayalıklara doğru sürüklenmeye başladılar. Presli denizciler bütün çabalarına rağmen kayalıklara doğru sürüklenen gemilerini sabitleyemediler.

Gemilerin çoğunda ciddi hasarlar meydana geldi. Bir kaç tanesi ise kayalıklara çarparak battı. Bu sonuç Salamis'teki Yunan kuvvetlerine zafer kazandırdı.

Hydna ve babası'ının Pers donanmasının palamar iplerini kestikten sonra geriye dönüp dönmedikleri konusunda bir kayıt yok.

Ama Yunanlılar baba-kızın gösterdiği kahramanlığı unutmadılar. Onlara şükranlarını göstermek için heykellerini yaptılar.

Kaynak: Listverse.com

İlgili haberler
GÜNÜN HEYKELİ: Savaşın Çocuk Kurbanları İçin Anıt

İkinci Dünya Savaşı'nda Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’da Lidice köyü yerle bir edildi, çocuklar g...

GÜNÜN KADINI: Ho Jong-suk

Hayatı boyunca kadınların esaretten kurtuluşu için mücadele eden Kuzey Koreli Ho Jong-suk ile tanışı...

GÜNÜN KADINI: Agnès Varda

Bir devrimin tanığı, fotoğrafçısı, sinemaya bambaşka bir bakış açısı kazandıran Fransız fotoğrafçı v...