GÜNÜN KADINI: Lina Haag
İkinci Dünya Savaşı sırasında faşizme karşı büyük mücadele veren Lina Haag, 18 Haziran 2012’de 105 yaşında yaşamını kaybetti.

Lina Haag, 18 Ocak 1907’de Schwäbisch Gmünd’de doğdu, 18 Haziran 2012’de Münih’te yaşamını kaybetti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya Komünist Partisi KPD’nin parti üyesi olarak faşizme karşı mücadeleye katıldı. KPD üyesi olduğu ve muhaliflere, zulüm görenlere ve parti üyelerine aktif olarak yardımcı olmasıyla aktif direnişin içindeydi. 

Annesi evlerde çalışan bir temizlikçi, babası işçiydi. Babası USPD’nin (Almanya Bağımsız Sosyal Demokrat Partisi) üyesiydi, bu yüzden Lina KJVD’nin (Almanya Komünist Gençlik Derneği) üyesi oldu. Gençlik birliğinde gelecekteki eşi Alfred Haag ile de tanıştı. Her ikisi de daha sonra KPD’ye katıldı. Alfred Haag ayrıca Stuttgart eyalet meclisinde partinin en genç üyesi olarak yer aldı. Käthe Haag adında bir kızları oldu. Lina Haag politik ve ailevi nedenlerle faşizme karşı direndi. Eşinin serbest bırakılması için yıllarca mücadele etti ve hem arkadaşlarına hem de parti üyelerine yardım etti. Birçok kez sorguya çekildi, ancak arkadaşlarına asla ihanet etmedi. Hapishanede ve savaştayken eşine mektuplar yazdı.

Lina Haag, 1933’te KPD üyesi olduğu için tutuklandı. KPD üyelerinin sorumlu tutulduğu Reichstag yangını da o sırada gerçekleşmişti. Bir süre sonra serbest bırakıldı, ancak kısa bir süre sonra, muhalif birini barındırdığı için tekrar tutuklandı. Vatana ihanetle suçlandı. Çeşitli hapishanelerde tutuldu ve gerçek cezasını çekmesine rağmen Torgau toplama kampına gönderildi. Tekrar serbest bırakıldıktan sonra Berlin’e taşındı ve Heinrich Himmler ile konuşarak eşinin serbest bırakılmasını sağladı ancak eşi kısa bir süre sonra askerlik hizmetine alındı ve Sovyetler Birliği’ne saldıran birliklere gönderildi. Uzun süre kendinden haber alınamadı, ancak 1948’de Almanya’ya döndü. Böylece Lina Haag ailesi ile tekrar bir araya geldi ve eşine yazdığı mektuplara da yer verdiği “Bir Avuç Toz” adlı biyografisini yazdı. Lina Haag 18 Haziran 2012’de 105 yaşında öldü.

Fotoğraflar: Manşet fotoğrafı 105. doğum gününden, özel basın fotosu, ikinci fotoğraf Wikipedia

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Mathilde Lucie Fibiger

1851 yılında ‘Clara Raphael’ takma adı altında, kadınlar için tam hak eşitliğini savunduğu ‘Tolv bre...

GÜNÜN KADINI: Carry Brachvogel

Alman roman, biyografi ve köşe yazarı; kadın hakları aktivisti Carry Brachvogel 16 Haziran 1864'da d...

GÜNÜN KADINI: Peride Celal

Nâzım Hikmet’in ‘Küçük baltasıyla büyük bir ormanda yol açmaya çalışıyor’, Sennur Sezer’in, ‘Bence o...