GÜNÜN KADINI: Jeanette Wolf
Politikacı, antifaşist Jeanette ve iki kızı, II. Dünya Savaşı boyunca 1945 yılına kadar çeşitli gettolar ve kamplarda bir cehennem hayatı yaşadı.

Jeanette Wolf (Cohen), on altı çocuğun en büyüğü olarak 22 Haziran 1888'de doğdu.16 yaşındayken, 1904'te Brüksel'de anaokulu öğretmeni eğitimine başladı ve daha sonra anaokulu öğretmeni ve eğitmen olarak çalıştı. Değişerek Brüksel'de ve Sosyal Demokrat Parti'ye katıldığı, Hollandalı Philip Fuldauer ile tanıştığı Bocholt'ta yaşadı. 1908'de evlendiler ve Hollanda'daki Dinxperlo'ya taşındılar. Aynı yılın 4 Aralık'ta kızı Margerieta doğdu, ancak ertesi yılın Eylül ayında öldü. İki hafta sonra da eşi öldü. 1909'da akşam lisesinden mezun oldu. Bocholt'a taşındı ve 1910'da evlendiği işadamı Hermann Wolff ile tanıştı. Bocholt'a yerleştiler ve orada küçük bir tekstil fabrikası satın aldılar. 1912'de Almanya'da 8 saatlik iş gününü tanıyan ilk firma oldular. Üç kızları oldu. 1932'de aile Dinslaken'e taşındı. NSDAP'ın iktidara gelmesinden sonra Jeanette Wolff SPD için kampanya yürüttüğü için tutuklandı ve iki yıl boyunca gözaltında tutuldu. 1935'te serbest bırakılmasından sonra Dortmund'daki Yahudiler için bir pansiyon açtı. Orada aile 1938'de Kasım pogromlarının kurbanı oldu. Eşi Hermann, kısa bir süre sonra Sachsenhausen toplama kampına sürüldü. Çocukların en küçüğü Käthe, ertesi yıl yakalandı ve 1944'te Ravensbrück toplama kampında kurşuna dizildi. Jeanette ve kalan iki kızı, II. Dünya Savaşı boyunca 1945 yılına kadar çeşitli gettolar ve kamplarda bir cehennem hayatı yaşadı. Wolff 1942'de Riga'ya sürüldü ve Riga Kaiserwald toplama kampında zorunlu çalışmaya başladı. Riga'daki toplama kampı dağıtıldıktan sonra, eşini son kez gördüğü Stutthof toplama kampına transfer edildi. Kızıl Ordu onu kurtardığında, sadece kendisi ve kızı Edith Holokost'tan sağ kurtulmuştu.  

Jeanette Cohen, 1905'te Sosyalist Gençlik'e katılarak politik çalışmalarına başladı. Weimar Cumhuriyeti sırasında, Vestfalya yerel siyasetinde aktif yer alan birkaç kadından biriydi. 1919-1932 yılları arasında şehir meclislerinde SPD'yi temsil etti. Ayrıca işçi refahının (AWO) kurucularından biriydi. Faşizmden kurtuluştan sonra Jeanette Wolff kendini tamamen siyasete adadı. Belediye meclisinde encümendi, daha sonra Federal Meclis'te milletvekili oldu. 1957'den 1963'e kadar Alman Hizmetliler Sendikası (DAG) gönüllü sendika konseyi başkan yardımcısıydı. Berlin'deki Hıristiyan-Yahudi İşbirliği Derneği'nin kurucu ortağı (1949), derneğin Yahudi Başkan Yardımcısı (1949-1970) ve Yahudi Başkanı (1970-1976) oldu. Ayrıca, VVN (Nazi Kovuşturmasına Uğrayanlar) örgütü Berlin şubesinin kurucu ortaklarındandı.1965-1975 yılları arasında Almanya'daki Yahudiler Merkez Konseyi başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 19 Mayıs 1976'da hayata veda etti.

İlgili haberler
Nazilere karşı direnişin yaratıcı kadınlarından Jo...

Johanna Niederhellmann Nazilere karşı direnişte ekmeklerin içine halkı insanlık dışı rejime karşı çı...

Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Felle...

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mü...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...