GÜNÜN KADINI: Catharine Sawbridge Macauley
İngiliz filozof, tarihçi, yazar ve kadın hakları savunucusu Catharine (Sawbridge) Macauley 2 Nisan 1731'de doğdu, 22 Haziran 1791'de öldü.

İrlanda kökenli filozof, yazar, kadın hakları savunucusu Mary Wollstonecraft'a göre "bugüne kadar bu ülkede doğan en yetenekli kadın" olan Catharine Macauley, aydınlanma filozofları arasındaki tek feministti. Aynı zamanda İngiltere'de kaynakları kapsamlı bir şekilde araştırarak sekiz ciltlik İngiltere Tarihi araştırmasını o yazdı.1760 yılında doktor George Macauley ile evlendi ve bir kız çocuğu doğurdu. 1763 yılında, İngiltere Tarihi'nin ilk cildi yayınlandı ve çok başarılı oldu. Kocası 1766'da öldü. Catharine Macauley, İngiltere tarihi üzerinde çalışmaya devam etti ve radikal bir tartışma salonu işletti. Sömürgecilere isyan eden Amerikan kolonileri için kampanya yürüttü ve Paris'e cumhuriyetçi çevrelere yaptığı ziyaretlerde büyük onurla karşılandı.  

Kendinden 15 yaş büyük eşinin ölümünden 12 yıl sonra kendinden 26 yaş küçük bir erkekle evlenmesi büyük skandal yarattı ama Macauley bu durumdan pek de rahatsız olmadı, çalışmalarını sürdürdü. 1784'te genç eşiyle Amerika'ya gitti ve George Washington, Abigail ve John Adams ile birlikte ve Amerikan Devrimi tarihçisi Mercy Otis Warren ile arkadaş oldular.

Macauley'in feminist mirası Eğitim Mektupları (1790) bugün hala kadın hakları savunucularının gerçekleşmesi için mücadele ettiği sorunları ele aldı. Örneğin, kız ve erkek çocukların aynı şekilde eğitilmesi ama bu eğitimde erkek çocuklara yapıldığı gibi saatlerce avcılık değil, düğme dikme, başka insanlara, doğaya, hayvanlara yardım etmenin esas alınmasını tavsiye etmekteydi.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Bilim dünyasındaki cinsiyetçiliğe gö...

Kariyerinin her anında cinsiyet ayrımcılığı ile savaşan Rubin, başarılı bir gökbilimci olmasının yan...

Gerçekleşmiş bir düş kuran kadın: Aleksandra Kollo...

Kollontay burjuva feminizmiyle arasına mesafe koymakla yetinmedi, özellikle genç ve işçi kadınlar ar...

GÜNÜN SÖZÜ: Mary Wollstonecraft’tan

Fransız Devrimi’nin içinden konuşan bir kadın Mary. 18 yüzyılda yaşamış bu aykırı kadınının sözleriy...