GÜNÜN KADINI: Bella Savitzky Abzug
Savaş karşıtı, kadın ve siyah hakları savunucusu, avukat ve temsilciler meclisi üyesi, yaşamı boyunca mücadeleyi bırakmayan bir kadın: Bella Savitzky Abzug.

20 Temmuz 1920'de doğan Bella Savitzky Abzug 31 Mart 1998'te öldü. Savaş karşıtı, kadın, işçi, siyah hakları savunucusu bir avukat ve temsilciler meclisi üyesiydi.  

Bella Savitzky, babasının kasap olduğu Bronx'ta Rus-Yahudi göçmen bir ailenin kızı olarak büyüdü. On bir yaşındayken avukat olmaya karar vermişti. Metro istasyonlarında Yahudi düşmanlığına karşı para toplayarak konuşma yeteneğini ilk kez kullandı. New York'taki Hunter College'a gittikten sonra 1947'de Columbia Üniversitesi'nden mezun oldu ve Columbia Law Review' gazetesinin redaktörü oldu. İş hukuku alanında uzmanlaştı, hukuk bürosunda sol görüşlere odaklandı: sendikalar, iş hukuku ve medeni haklar uzmanlık alanıydı. 1950'lerde McCarthy döneminde komünistlikle suçlananları savundu. Beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan siyah Willie McGee'yi savunduğunda Bella, sağcı radikal beyazlardan tehditler aldı. 1960'larda Vietnam Savaşı ve nükleer testlere karşı harekete geçti. Barış için Kadın Grevi örgütünün kurucularındandı ve barış için lobi yapmak üzere Washington'da eylem düzenledi. Washington'da daha fazlasını yapabileceğine inanan Bella Abzug, Kongre için bir barış ve kadın programı oluşturdu. Kampanya sloganı şuydu: "Bu kadın buraya ait - Temsilciler Meclisi'ne". 1970-76 yıllarında, Kongre'deki ilk Yahudi kadındı ve toplam 435 milletvekili arasında sadece dokuz kadından biriydi. Bir parlamento üyesi olarak güçlü inançları, sade politik ve kişisel görüşleri ve parlamenter sistemi ustaca kullanmasıyla ünlendi. Sık sık sansasyonel yorumlar yapan güçlü ve ilgi çekici bir konuşmacıydı. Silah sanayisi kompleksinin etkisini yok etmek üzere Ordu Komitesine seçilme isteği gerçekleşmedi. Ancak bu barış çalışmalarına devam etmesini ve seçmenlerinin çıkarlarını savunmasını engellemedi. Sürekli olarak askerlik hizmetini ve Vietnam Savaşı'nı sonlandırmak ve savaştan yaralı dönenlerin çıkarları için yorulmadan çalıştı. Kongrede kadın hakları, azınlıkların, eşcinsel hakları, çocuk bakımı, sosyal konutlar ve herkes için sağlık hizmetleri için zorlu mücadele verdi. Ayrıca 1971 Ulusal Kadın Siyasi Meclisinin kurucu 'annelerinden' biriydi.

Çok sayıda hayranı olmasına rağmen, aralarında ilerici ve muhafazakarların olduğu birçok düşmanı vardı. Çünkü tüm politik sistemi belirleyen “yaşlı erkek ağı”ndan duyduğu iğrenmeyi yüksek sesle dile getirdi. Sözde halk temsilcilerinin taviz vermiş, teslim olmuş ve kendi çıkarları için halkı göz ardı eden sözde ilerici tavırlarına yönelik açık eleştirileri temsilcileri rahatsız etmekteydi. Meslektaşları ve düşmanları Bella'nın tarzını, görünüşünü ve kişiliğini eleştirerek karşılık verdi ve medya sık sık Bella ve faaliyetleri hakkında sansasyonel haberler yaptı, karikatürler çizildi. Büyük şapkaları, güçlü, yüksek sesle konuşması ve açık sözlülüğü genellikle alay konusu oldu. Arkadaşı Geraldine Ferraro, Bella'yı anma töreninde: "Dürüst olmak gerekirse, kibarca kapıyı çalmadı - onu menteşelerinden söktü!" demişti. Bella Abzug yorulmadan çalıştı: Barış, kadın ve siyah hakları ve seçmenleri için uyku ve sağlığını feda etti. Acımasız programının onu yalnız bıraktığından ve şikayet etti. Bu yorucu çalışma sırasında Bella, en büyük hayranı olan eşi tarafından desteklendi. 1944'te romancı ve borsacı Martin Abzug ile evlendi. 1976'da senatör olmak için Temsilciler Meclisi'nden ayrıldı, ancak seçimi kaybetti. Daha sonra, New York Belediye Başkanlığı ve yine Kongre için düzenlenen seçim kampanyaları da başarısız oldu. Bella hukuk bürosuna döndü, ancak ulusal ve uluslararası alanda önemli bir siyasi güç olarak kaldı.

1990'larda meme kanseri teşhisi konmasına rağmen, çevre hareketi ve dünya kadın hareketi için giderek daha fazla kampanya yürüttü. Uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışan Kadın Çevre ve Kalkınma Örgütü'nün kurucu ortağı ve başkanıydı. New York Şehri Kadının Statüsü Komisyonu'nun başkanlığı ve ardından Birinci Dünya Meme Kanseri Konferansı'na öncülük etti. BM Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda danışman olarak çalıştı ve 1991'de Rio'daki BM Çevre Zirvesi'nin bir parçası olarak Gezegen Sağlığı Kadın Kongresi'ni düzenledi.1998'de BM ile yaptığı konuşmadan sadece iki gece sonra Bella Abzug kalp ameliyatından kaynaklanan komplikasyon nedeniyle öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Florence Onye Buchi

Cinsiyetçilik, ırkçılık ve sınıf farklılıkları konulu romanlarında Afrikalı kadınları anlatan Nijery...

GÜNÜN KADINI: Rosa Jochmann

Faşizme karşı kararlı bir mücadele yürüten Rosa Jochmann, toplama kampından sağ kurtuldu ve ölünceye...

GÜNÜN KADINI: Gertrud Staewen

Eğitimci, sosyal hizmet uzmanı ve yazar Gertrud Staewen, hayatı boyunca ötekileştirilen haklarından...