GÜNÜN İYİ HABERİ: Belçika’da artık bekaret testi yapılmayacak
Belçika’da bundan böyle bakirelik testleri yapılamayacak ve bunun için belge de verilmeyecek.

Belçika’da Ulusal Hekimler Konseyi “bekaret testi” olarak bilinen bu testlerin “Gereksiz olduğunu ve ayrımcılığa yol açtığını vurgulayarak şiddet eğilimli olduğunu” kaydetti. Çoğu zaman söz konusu kişiye hiçbir şey sorulmadan ailelerin veya yakınlarının talebi üzerine testlerin yapıldığını ifade eden doktorlar, bunun kabul edilemez olduğunu belirtiyor. Euronews Türkçe’nin ulaştığı ve ismini vermek istemeyen Belçikalı bir jinekolog, uzun zamandır bu “çağ dışı ve aşağılayıcı” uygulamayı yasaklamak için çalışmaların yürütüldüğünü, kadınlarla erkeklerin eşit haklara sahip olması gerektiğini ifade etti.

Belçika’da bir çok genç kadın evlenmeden önce çoğu zaman ailelerin talebi üzerine bakirelik testlerine tabi tutuluyor. Bu durum doktorlar arasında “aşağılayıcı ve şiddet eğilimli ayrımcılığa yol açan” bir sorun olarak görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda bir rapor yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü bakirelik testlerinin kadınlar için “travmaya” yol açabileceğini belirterek bu “gereksiz” uygulamaya son verilmesini talep etti.

Kaynak: EuroNews


İlgili haberler
Hindistan’da tecavüze uğrayan kadınlara ‘bekaret t...

Hindistan’da korkunç bir uygulama ortaya çıktı. Tecavüz mağduru kadının cinsel olarak aktif olup olm...

GÜNÜN BİLGİSİ: Beden ve hazzı sakatlayan ‘kadın sü...

Çoğu ülkede değişik formlarda uygulanan kadın sünneti, genel olarak 4-8 yaş aralığında yapılıyor.

Kıskançlık ve namustan da öte- kadın cinayetleri k...

Almanya’da DaMigra e.V. ve Göçmen Kadınlar Birliği ‘Kıskançlık ve namustan da öte- kadın cinayetleri...