GÜNÜN İSYANI: Kapaklı köyü kadınları taş ocağı istemiyor
Kırklareli’ne 20 kilometre uzaklıktaki Kapaklı köyünde ormanlık alanlar üzerine kurulu 5 firmanın 12 taş ocağı var. Köylü kadınlar ise ‘Yeni bir taş ocağına izin vermeyeceğiz’ diyor.

Kırklareli’nin 60 haneli Kapaklı köyü sakinleri, yeni bir taş ocağı yapılmasına isyanda. Köylüler, ormanlık alanlarda bulunan 5 ayrı firmaya ait 12 taş ocağının yaşamlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi. Köyde yaklaşık 25 kişide tüberküloz görüldüğü belirtilirken, meralar ve yeşil alanlar ise zamanla çorak topraklara döndü.

Kadınlar öncülüğünde toplanan köylüler, yeni taş ocağı yapılması için düzenlenen bilgilendirme toplantısını engelledi. Köy kahvesine gelen şirket yetkilileriyle Kırklareli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri, toplantı yapmak istediği sırada, kadınların tepkileriyle karşılaştı. Köylülerin engel olması üzerine toplantı yapılamadı. Kadınlar, toplantıyı protesto ederken, ellerinde “Doğa hepimizin”, “Toz istemiyoruz”, “Toz makinenizi ıslatmayı unutmayın emi” yazılı dövizler taşıdı.

‘İNSANLAR TÜBERKÜLOZ, EVLER ÇATLAK’
Taş ocaklarındaki patlamaların, evlerinde deprem etkisi oluşturduğunu belirten köy sakinlerinden Sevgi Ayyıldız “Taş ocaklarının dinamitle yaptığı patlamalardan evlerimizde büyük çatlaklar oluştu. Taş ocağından çıkan tozlar bütün köyü kapladı. 20 yaşındaki oğlum, tüberküloz hastalığına yakalandı. Bu yüzden askere gidemedi. 2 aydır hastanede yatıyor. Sularımız akmıyor, her türlü pislik var. Su kaynakları dinamit patlatmaktan başka yere kaydı. Hayvan otlatacak yerlerimiz kalmadı. Her yerde taş ocakları var. Hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık. Köyde belki 20 tane tüberküloz hastası var. Sular kirli, ektiğimiz her şey toz. Yeni taş ocağı da istemiyoruz köyümüzde” dedi.

Köylü kadınlardan Hatice Oktay ise taş ocaklarının herkesi olumsuz etkilediğini belirterek, “Köyde hepimiz hastayız. Bir gün boğazımız ağrıyor, hastaneye gidiyoruz. İlaç alıyoruz; ama faydası yok. Evlerimiz, yıkılmak üzere. Taş ocaklarındaki patlamalarda deprem olmuş gibi çatlaklar oldu. Dinamit patlatıldığında evlerden korkarak, çıkıyoruz” diye konuştu.

‘10 YILDA KÖY BU HALE GELDİ’
Nilgün Ersin de 32 yıldır Kapaklı köyünde yaşıyor. Köyde herkesin hasta, meraların verimsiz, suların ise içilemez olduğunu söyleyen Ersin, “18 yaşındaki oğlum tüberkiloz, eşim kanser hastası. Balkanlar’ın orta yerinde, oksijenin bol olduğu bir yer neden taş ocaklarıyla bu hale geliyor? Tozdan sularımız mahvoldu, birileri ceplerini dolduracak diye biz neden bu haldeyiz? Benim 25 hayvanım vardı, nereye gitsek taş ocağı; artık hayatımız bitti. Köyün yarısı, köyden şehre kaçtı, ocakların yarattığı hastalıklardan dolayı” diye konuştu. 


İlgili haberler
GÜNÜN İSYANI: Termik için zeytinleri söktürmeyiz

Amasra’da Hema Termik Santral projesi için zeytin ağaçları kesilmeye başladı. Köylü kadınlar isyan e...

GÜNÜN İSYANI: Bir taciz türü olarak ıslık

O Ses Türkiye’de Hadise kadınlara ıslık çalınmasından rahatsızlık duyduğunu belirterek duruma tepki...

GÜNÜN BELLEĞİ: İsyanın kadın şairi Füruğ’ya özleml...

Her şiirinde kendisini görürüz Füruğ’nun: Başkaldırdığı kuralları, ona çizilen sınırları, o sınırlar...