GÜNÜN İSYANI: Biz bu ağaçları ellerimizle diktik!
Manisa’da arıtma tesisi kurmak için ağaçlar söküldü, kadınlar iş makinelerinin karşısına dikildi: “Biz bu ağaçları ellerimizle diktik, geri istiyoruz!” dediler.

Manisa’nın Yunusemre İlçesi Akgedik Mahallesinde arıtma tesisi kurulması planlanan alanda yaklaşık 100 çam ağacı söküldü. Ağaçların iş makineleri ile taşındığını gören köylü kadınlar, belediye ekiplerinin karşısına dikildi.

Bunun üzerine mahallenin girişine jandarma sevk edildi. Kadınlar jandarmayla da tartıştı. Köylülerden Ayşe Samtepeli, “Burası park alanı olacaktı, piknik yapacaktık. Bizi kandırdılar, römorkla ağaçları kaçırdılar. Bu ağaçları biz ellerimizle diktik, bu ağaçları belediye dikmedi. Ağaçları geri dikmelerini istiyoruz” dedi.
TOKİ’nin arıtma tesisini istemediklerini söyleyen 67 yaşındaki Hacer Uysal da bu ağaçları elleriyle sulayıp büyüttüklerini anlattı.

Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu da ağaçların söküldüğü yere geldi. Muhtar ve Belediye Başkanı ile görüşen Erdoğdu, tesisi yapacaklarını söyledi. Köylüler ise ağaçların olduğu alana 300 metre uzaklıkta bulunan başka bir göstererek tesisin buraya yapılmasını istiyor.
Köylülerin tepkisi üzerine iş makineleri alandan çıkarıldı ve bir heyet ile kaymakam arasında görüşme yapıldı.İlgili haberler
Sarılıyor ve asla kıpırdamıyorlar. Ta ki ağaçları...

Hindistan’da kadınlar ormanlarına nasıl sahip çıktı? Kadınların egemen olduğu bu hareket su başların...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Ölmez ağaçlara sahip çıkalım

Ekolojik yıkım da en çok kadınları etkiliyor tabii ki. Şimdi ekolojik yıkımın ‘ölmez ağaçları’ öldür...

Kesilen ağacını omuzladı, belediyeye hesap sordu

Isparta Yalvaç Belediyesi, yalnız yaşayan 71 yaşındaki Melahat Peker’in geçen yıl mart ayında diktiğ...